Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Tryby studiowania: stacjonarny i niestacjonarny.
Czas trwania: 5 lat (10 semestrów).
Wyróżnienia i nagrody związane z procesem kształcenia kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (od 2020 r.)
- Wyróżnienie Specjalne Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przyznane w ramach Programu „Uczelnia Liderów” w 2020 roku
- Certyfikat „Studia z Przyszłością” uzyskany w 2021 roku (Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego).
Absolwent kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to osoba wszechstronnie przygotowana do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, potrafiąca kreować proces kształcenia zintegrowanego na etapie edukacji przedszkolnej
i wczesnoszkolnej, a także wykazująca się znajomością najnowszych polskich i światowych tendencji w tym zakresie. To osoba znająca metodyki szczegółowe w pracy z dzieckiem omawianego przedziału wiekowego, metody diagnozy psychopedagogicznej
i korekcyjno- kompensacyjnej, jak również posiadająca warsztat pracy w zakresie działań plastycznych, muzycznych, aktywności technicznej dzieci oraz służących rozwijaniu aktywności ruchowej. Absolwent omawianego kierunku zna metodykę nauczania języka obcego dzieci w okresie średniego i późnego dzieciństwa, wykazuje się umiejętnością twórczego wykorzystywania zdobytej w toku studiów wiedzy i umiejętności. Ważne miejsce w procesie kształtowania kompetencji absolwenta odgrywają praktyki pedagogiczne odbywane w przedszkolach i w klasach I – III. Absolwent zna ponadto zagadnienia dotyczące indywidualizacji w pracy z dzieckiem i potrafi indywidualizować proces edukacji, posiada świadomość potrzeby ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego, podejmowania działań mających na celu ustawiczne kształcenie się.
Program studiów dla studiów stacjonarnych
Program studiów dla studiów niestacjonarnych
Wybrane przedmioty specjalnościowe:
- Podstawy pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej
- Podstawy diagnostyki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
- Metodyka edukacji polonistycznej
- Metodyka edukacji matematycznej z elementami logiki
- Metodyka edukacji przedszkolnej
- Metodyka eduakcji wczesnoszkolnej
- Edukacja przyrodnicza z ekologią
- Metodyka edukacji plastycznej
- Metodyka edukacji muzycznej
- Metodyka zajęć korekcyjno - kompensacyjnych
Kompetencje absolwenta
Absolwent kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna posiada:
- kompetencje merytoryczne do prowadzenia edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w formie kształcenia zintegrowanego;
- kwalifikacje do pracy w charakterze opiekuna w żłobku i klubie dziecięcym oraz opiekuna dziennego;
- kwalifikacje do nauczania języka obcego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Perspektywy zawodowe
Absolwent kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna posiada:
- uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej /potencjalne miejsca pracy: przedszkola publiczne, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne, przedszkola niepubliczne – alternatywne, sprofilowane; żłobki, kluby dziecięce; szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne - alternatywne, sprofilowane (klasy I- III)/;
- kwalifikacje do nauczania języka obcego dzieci w wieku przedszkolnym
i wczesnoszkolnym; - przygotowanie pedagogiczne do pracy m. in. na stanowisku nauczyciela - wychowawcy w świetlicach szkolnych.
Nasze pasje
Praca z dziećmi to nie tylko odpowiedzialność i zaangażowanie, ale również wspaniała przygoda, którą przeżywa się w relacji z drugim człowiekiem. Możliwość towarzyszenia w wszechstronnym rozwoju dziecka jest dla nauczyciela przedszkola oraz edukacji wczesnoszkolnej źródłem satysfakcji i ciągłych inspiracji do tworzenia przestrzeni edukacyjno-wychowawczych. Jaką mamy pasję? To radość z przygotowania do zawodu, który wiąże się z radością płynącą z pracy z dziećmi, ponieważ „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” (Janusz Korczak).
Przeżyj z nami niesamowitą podróż do krainy dziecięcego postrzegania świata.
Jak rozwijamy nasze pasje w trakcie studiów?
Grupa Badawcza EduTer
Grupa Badawcza EduTer działa przy Pracowni Badań nad Procesem Uczenia się od 2019 roku. W jej skład wchodzą zarówno wykładowcy Wydziału Studiów Edukacyjnych, jak i studenci. Miejsce to służy do rozwijania pasji naukowych studentów. W ramach działalności w grupie badawczej studenci pedagogiki pod opieką koordynatorów prowadzą pierwsze projekty badawczo-naukowe, tworzą pierwsze publikacje, przygotowują pierwsze wystąpienia konferencyjne.
Studenckie Koło Naukowe Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej
https://www.facebook.com/knepiw
Koło działa przy Zakładzie Pedagogiki Dziecka Wydziału Studiów Edukacyjnych. Jego działalność zorientowana jest na pracę z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz jego wieloaspektowe funkcjonowanie. Członkowie Koła współpracują z partnerskimi przedszkolami i szkołami poszerzając swoją wiedzę i kompetencje w praktyce.
Koło Naukowe Pedagogów-Terapeutów AGO
https://www.facebook.com/agowseuam/
Koło działa przy Pracowni Badań nad Procesem Uczenia się na Wydziale Studiów Edukacyjnych od 2004 roku. Członków Koła cechują Aktywność, Gotowość i Otwartość w podejmowaniu działań w zakresie edukacji dziecka i terapii pedagogicznej na poziomie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Studenci współpracują z partnerskimi instytucjami oraz realizują projekty edukacyjne, warsztaty i szkolenia dla dzieci i studentów WSE UAM.
Wydziałowe Centrum Wolontariatu „Volontario”
https://www.facebook.com/VolontarioUAM
Centrum Wolontariatu działa na Wydziale Studiów Edukacyjnych od 2005 roku. Wolontariusze biorą udział we wspaniałej przygodzie - stają przed nowymi wyzwaniami, a jednocześnie mają okazję do zawarcia nowych znajomości, rozwijania swoich zainteresowań i zdobywania nowych doświadczeń, potrzebnych w przyszłej pracy pedagoga. Bycie jedną z osób tworzących zespół „Volontario” daje zawsze wiele satysfakcji. „Volontario” jest otwarte na wszystkich, którzy czują, że praca wolontariusza to coś dla nich i razem chcą zrobić coś dobrego dla innych.
Zespół Wokalny „Mystery”
https://www.facebook.com/Mystery-1661423740830459/
Zespół powstał w listopadzie 2014 roku. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci Wydziału Studiów Edukacyjnych. W swoim artystycznym dorobku Zespół Wokalny „Mystery” ma koncerty na terenie Wydziału Studiów Edukacyjnych oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zespół reprezentował także Wydział śpiewając poza murami uczelni.
Więcej możliwości rozwijania pasji podczas studiów na Wydziale Studiów Edukacyjnych odkryjesz tu