Przywództwo w edukacji
Dla kogo?
Podyplomowe studia doskonalące Przywództwo w edukacji to wyjątkowa propozycja dla tych, którzy chcą nie tylko zarządzać, ale inspirować zmiany w edukacji, budować relacje, rozwijać zespoły i tworzyć przestrzenie sprzyjające uczeniu się. Nasze studia kierujemy do dyrektorek i dyrektorów, menedżerów szkół, placówek i instytucji oświatowych i edukacyjnych, które chcą wzmacniać i rozwijać swój potencjał.
Koncepcja i program studiów został opracowany wspólnie z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, praktykami edukacji oraz biznesu, i oparty o najlepsze wzorce studiów przywódczych na świecie.
Odpowiedzialność za prowadzenie studiów została powierzona Laboratorium Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej UAM, która od wielu lat z powodzeniem realizuje działania w zakresie diagnoz i ewaluacji polityki oświatowej, a także aktywnie uczestniczy w tworzeniu i wdrażaniu nowatorskich rozwiązań odpowiadających na zmieniające się potrzeby rynku edukacyjnego. Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci, którzy łączą najnowszą wiedzę z praktyką zarządzania oświatą. Prowadzimy liczne projekty z zakresu polityki oświatowej i zarządzania oświatą, obejmujące perspektywy samorządów, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz partnerów społecznych i biznesowych. Dzięki temu nasi słuchacze zyskują nie tylko aktualną i pogłębioną wiedzę, ale również doświadczenie i kompetencje cenione na rynku pracy. Nieocenionym atutem studiów jest możliwość nawiązania relacji i podjęcia wspólnych działań w szerokim zakresie współpracy.
Od 26 lat prowadzimy z sukcesami jedne z najlepszych w Polsce studiów kwalifikacyjnych Zarządzania oświatą, które stały się punktem odniesienia dla stworzenia rozwojowych studiów menedżerskich z Przywództwa w edukacji.
Przywództwo w edukacji to studia rozwojowe – dla osób, które chcą:
- wzmacniać swoją tożsamość i sprawczość jako liderki/lidera,
- rozwijać kompetencje interpersonalne, komunikacyjne i coachingowe,
- budować kulturę współpracy w szkole lub placówce,
- skutecznie wdrażać zmiany i wspierać rozwój innych,
- wzmacniać uważność i dobrostan w swoich działaniach,
- świadomie kierować się wartościami w zarządzaniu oświatą.
Doświadczenie, dialog i praktyka – to filary naszych studiów. Zapraszamy osoby, które wierzą, że dobra edukacja zaczyna się od dobrego przywództwa.
Dyplom ukończenia naszych studiów to nie tylko potwierdzenie wysokich kwalifikacji, ale także znak prestiżu związanego z kształceniem na jednym z najlepszych uniwersytetów w Polsce.
Dołącz do grona profesjonalistów, którzy chcą świadomie i skutecznie kształtować przyszłość edukacji!
Koncepcja Studiów Podyplomowych Doskonalących Kompetencje Przywódcze bazuje na 4 obszarach rozwojowych, niezbędnych dla budowania i wzmacniania roli skutecznego Przywódcy w edukacji:
MODUŁ I. LUDZIE: skuteczne przywództwo w zarządzaniu zespołem, motywowanie i ocena pracownicza, zarządzanie talentami w edukacji, zarządzanie różnorodnymi zespołami, dobrostan nauczycieli, uczniów i rodziców, czy kompetencje w zakresie moderowania i facylitacji spotkań.
MODUŁ II. JA: nawiązuje do samorozwoju dyrektora jako przywódcy, zwraca uwagę na budowanie odporności własnej oraz wzmacnianie kompetencji przywódczych: warsztat rozwijania kompetencji przywódczych, dobrostan dyrektora szkoły, tranzycja z roli nauczyciela do dyrektora, budowanie marki własnej: trening medialny i warsztat z kamerą.
MODUŁ III. PROCESY: uwzględnia procesy zachodzące w środowisku edukacyjnym i wzmacnia rolę przywódczą lidera: zarządzanie konfliktem w edukacji, zarządzanie zmianą w edukacji, zwinne zarządzanie w edukacji, zarządzanie finansami w edukacji, sztuczna inteligencja i analityka danych w zarządzaniu szkołą i budowanie marki instytucji edukacyjnej.
MODUŁ IV. SYSTEM: podkreśla rolę i znaczenie zróżnicowanego otoczenia instytucji edukacyjnych, pogłębia i aktualizuje wiedzę i kompetencje z zakresu prawa oświatowego i administracyjnego, outsourcingu w edukacji, innowacji w edukacji, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym czy wskazuje na dobre praktyki edukacyjne przybliżając polityki oświatowe różnych krajów oraz możliwości implementacji wzorcowych działań na gruncie polskim.
Przyjęcie na doskonalące Studia Podyplomowe Przywództwa w edukacji następuje na podstawie złożonych dokumentów i kolejności zgłoszeń, do wypełnienia limitu miejsc. Studia są uruchamiane tylko w przypadku zgłoszenia się wymaganej minimalnej liczby kandydatów.
Odpłatność za studia
Nauka na doskonalących Studiach Podyplomowych Przywództwa w edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM jest odpłatna. W roku akademickim 2025/2026 planowana opłata za czesne wynosi …..
Termin składania dokumentów: 10 października 2025 r.
Wymagane dokumenty:
* podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wygenerowane z systemu IRK (proszę nie wgrywać zdjęć - podpisany skan należy dołączyć, wgrać do systemu, a oryginał należy dostarczyć do sekretariatu podczas pierwszego zjazdu)
* klauzula informacyjna – rekrutacja na studia podyplomowe
* kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie podczas pierwszego zjazdu, skan należy wgrać do systemu)
Miejsce składania dokumentów:
Przyjęcie na doskonalące Studia Podyplomowe Przywództwa w edukacji następuje na podstawie złożonych dokumentów i kolejności zgłoszeń (w systemie IRK) do wypełnienia limitu miejsc.
Studia są uruchamiane tylko w przypadku zgłoszenia się wymaganej minimalnej liczby kandydatów.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89
60-568 Poznań
z dopiskiem: “Studia Podyplomowe Przywództwo w edukacji”
Kierownik:
dr Izabela Cytlak
e-mail: izabela.cytlak@amu.edu.pl
Z-ca kierownika
prof. UAM dr hab. Małgorzata Rosalska
Sekretariat Studiów Podyplomowych:
mgr Anita Wróblewska-Perz
tel.: 61 829 21 53
e-mail: anita@amu.edu.pl