Edukacja Alternatywna w zakresie Planu Daltońskiego

Adresaci

Studia skierowane są do nauczycieli, pedagogów, edukatorów zainteresowanych wspieraniem samodzielnego, odpowiedzialnego, kooperatywnego i refleksyjnego funkcjonowania uczniów. Przygotowują do pracy w przedszkolach i szkołach realizujących założenia pedagogiczne Planu Daltońskiego.Stanowią atrakcyjną ofertę dla nauczycieli poszukujących niestandardowych, innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, unikatowej metodyki pracy i zindywidualizowanego oraz holistycznego podejścia do uczniów. Powstały we współpracy z Dalton International w Holandii oraz Polskim Stowarzyszeniem Dalton.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci studiów będą mogli pracować w przedszkolach i szkołach daltońskich lub placówkach inspirowanych ideą Planu Daltońskiego. Ponadto, zdobyte kompetencje będą mogli wykorzystać w codziennej pracy edukacyjnej, tworząc alternatywne dla tradycyjnych modele kreowania przestrzeni dla doświadczeń dzieci i uczniów. Wyrażać się to będzie głównie w głębokiej indywidualizacji pracy z uczniami, co w warunkach przedszkola i szkoły jest niezwykle pożądane.

Absolwenci studiów podyplomowych:

• wzbogacą kompetencje w zakresie wiedzy i wielorakich umiejętności o niezbędne do pracy dydaktycznej i wychowawczej w przedszkolach i szkołach daltońskich
  • rozwiną kreatywne i profesjonalne podejście do swojej pracy zawodowej
  • będą gotowi do planowania i organizowania zindywidualizowanego procesu nauczania i wychowania opartego na założeniach Planu Daltońskiego nastawionego na kształtowanie samodzielności, odpowiedzialności, współpracy i refleksji
  • będą gotowi do ciągłego samowychowania, doskonalenia warsztatu pracy i tworzenia społeczności uczącej się
  • będą przygotowani do innowacyjności w działaniu
  • nabędą kompetencje projektowania ofert edukacyjnych dostrojonych do naturalnego i personalnego rytmu ciekawości dziecka i ucznia, procesów ich rozwoju, uczenia się i osiągnięć, a także kontekstu ich funkcjonowania
  • będą przygotowani do tworzenia interaktywnego środowiska uczenia się poprzez aranżowanie przestrzeni materialnej, opartej na wizualizacji procesu kształcenia oraz angażowanie podmiotów społecznych, w tym zwłaszcza rodziców uczniów

Program Studiów
Moduły zajęć:

• Psychopedagogiczne podstawy rozwoju
  • Model współczesnej edukacji
  • Plan Daltoński w kontekście zreformowanej działalności edukacyjnej w kraju i za granicą
  • Pedagogiczna wartość Planu Daltońskiego
  • Nauczyciel Planu Daltońskiego
  • Kształtowanie kompetencji współpracy
  • Dystrybucja zadań i monitoring procesów edukacyjnych
  • Metodyka pracy w przedszkolu daltońskim
  • Metodyka pracy w szkole daltońskiej
  • Praktyczne projekty
  • Praktyki w placówkach daltońskich

Organizacja Studiów

Jednostką prowadzącą studia podyplomowe jest Wydział Studiów Edukacyjnych, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Szczegółowe informacje dotyczące studiów podyplomowych: Edukacja Alternatywna w zakresie Planu Daltońskiego.
  • studia doskonalące
  • studia nie nadają uprawnień pedagogicznych
  • studia trwają 3 semestry w trybie niestacjonarnym, zjazdy dwa razy w miesiącu w soboty i niedziele
  • studia obejmują: 340 godzin (240 godzin zajęć i 100 godzin praktyk zawodowych)
  • liczba punktów ECTS: 90
  • studia kończą się prezentacją portfolio zawierajacego zadania wykonane w ramach poszczególnych modułów zajęć oraz opracowanie metodyczne wybranego tematu zajęć
  • Absolwenci otrzymują świadectwo studiów podyplomowych oraz międzynarodowy certyfikat nauczyciela daltońskiego - Dalton International
  • koszt studiowania za 1 semestr: 2200zł

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89
bud. D, pok. 102

Kierownik studiów podyplomowych:
prof. UAM dr hab. Renata Michalak

Zakład Edukacji Elementarnej
i Terapii Pedagogicznej
60-568 Poznań,
ul. Szamarzewskiego 89
bud. "D", pokój 410
kom. + 48 510 272 202
e-mail: renmi@amu.edu.pl

Osoba do kontaktu dla studentów i kandydatów:
mgr inż. Magda Bogdańska
e-mail: magdalena.bogdanska@amu.edu.pl

Sekretariat Studiów Podyplomowych:
mgr Marzena Wodzińska
e-mail: marzena.wodzinska@amu.edu.pl

Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023

Warunki rekrutacji:

Przyjęcie na Studia Podyplomowe Edukacja Alternatywna w zakresie Planu Daltońskiego następuje na podstawie złożonych dokumentów i kolejności zgłoszeń, do wypełnienia limitu miejsc. Studia są uruchamiane tylko w przypadku zgłoszenia się wymaganej minimalnej liczby kandydatów.

Odpłatność za studia

Nauka na Studiach Podyplomowych Edukacja Alternatywna w zakresie Planu Daltońskiego na Wydziale Studiów Edukacyjnych, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odpłatna -1 semestr: 2200zł.

Organizacja studiów:
Wymagane dokumenty: