Edukacja Alternatywna w zakresie Pedagogiki Waldorfskiej

Adresaci:

Proponowane studia stanowią atrakcyjną ofertę dla nauczycieli posiadających pełne kwalifikacje pedagogiczne i nauczycielskie (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli), poszukujących niestandardowych rozwiązań edukacyjnych, alternatywnej metodyki pracy i zindywidualizowanego oraz holistycznego podejścia do uczniów. Skierowane są do nauczycieli zainteresowanych pedagogiką Rudolfa Steinera, a więc wspieraniem podmiotowego rozwoju uczniów, ich twórczego potencjału i tworzeniem interaktywnego środowiska uczenia się po to, by przygotować ich do szczęśliwego i efektywnego funkcjonowania w świecie permanentnych zmian.

„Tworzenie kultury artystów nauczania”, to idea przewodnia, jaka towarzyszyła twórcom projektu Studiów Podyplomowych Edukacji Alternatywnej w zakresie Pedagogiki Waldorfskiej. Projekt studiów stanowi odpowiedź na wyzwania, przed jakimi staje współczesny nauczyciel. Najnowsze badania uwarunkowań jakości edukacji pokazują, że uczniowie potrzebują nie tylko ciekawych poznawczo treści, ale przede wszystkim atrakcyjnych form i strategii nauczania opartych na wielostronnym ich zaangażowaniu. Jak trafnie ujmuje to Andre Stern (2016, s.9), znany pedagog, „każde dziecko może wzrastać i rozkwitać, kiedy zrozumiemy zarówno to, w jaki sposób się uczy, jak i co je motywuje oraz kiedy zapewnimy mu najlepsze warunki rozwoju”.

Cel Studiów:

Zasadniczym celem studiów jest wzbogacanie warsztatu pracy nauczycieli poprzez przygotowanie ich do poszukiwania alternatyw, a więc innowacyjności w działaniu, czyli zdolności do refleksyjnego dystansowania się wobec rutynowo uprawianych rozwiązań globalnych i podejmowania prób poszukiwania zasadniczo odmiennych, a więc bardziej osobistych kreacji spotkań nauczyciela z uczniem. Proponuje się zatem taki model kształcenia nauczycieli, który zapewni im akademicką jakość z naciskiem na moc interpretacyjną teorii oraz nauczy ciągłej refleksji nad własnym działaniem.

Organizacja Studiów:

Jednostką prowadzącą studia podyplomowe jest Wydział Studiów Edukacyjnych, UAM Poznań we współpracy ze Społeczną Waldorfską Szkołą Podstawową w Poznaniu.

Szczegółowe informacje dotyczące studiów podyplomowych: Edukacja Alternatywna w zakresie Pedagogiki Waldorfskiej:

- studia doskonalące
- okres trwania studiów podyplomowych/liczba semestrów: 3, tryb niestacjonarny, zjazdy w 2 lub 3 soboty w miesiącu
- poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji przypisany po ukończeniu studiów podyplomowych: 7
- studia nie nadają uprawnień pedagogicznych
- liczba godzin zajęć: 430 (330 godzin zajęć i 100 godzin praktyk zawodowych)
- liczba punktów ECTS: 90
- rekrutacja: na studia mogą zostać przyjęte osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych przynajmniej na poziomie studiów I stopnia, posiadające kwalifikacje nauczycielskie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli.

Absolwenci studiów podyplomowych:

  • wzbogacą kompetencje w zakresie wiedzy i umiejętności niezbędne do pracy dydaktycznej i wychowawczej w przedszkolach i szkołach waldorfskich
  • rozwiną kreatywne i profesjonalne podejście do swojej pracy zawodowej, co wyrażać się będzie głównie w poszukiwaniu niestandardowych rozwiązań opiekuńczych i edukacyjnych oraz unikatowych sposobów pracy opartych na zindywidualizowanym i holistycznym podejściu do ucznia oraz środowiska jego rozwoju
  • będą gotowi do planowania i organizowania zintegrowanego procesu nauczania i wychowania, z wyraźnymi korelacjami międzyprzedmiotowymi i wewnątrzprzedmiotowymi, realizowanego w systemie blokowym (trwające 3-4 tygodnie epoki, w których naucza się wszystkich podstawowych przedmiotów, realizowane są w ramach tzw. lekcji głównej, trwającej codziennie około 2 godziny poranne, zbudowanej z części rytmicznej, merytorycznej i narracyjnej)
  • będą gotowi do ciągłego samowychowania, doskonalenia warsztatu pracy i tworzenia społeczności uczącej się.
  • przygotowani do poszukiwania alternatyw, a więc innowacyjności w działaniu, które polega na zdolności do refleksyjnego dystansowania się wobec rutynowo uprawianych rozwiązań globalnych i podejmowaniu prób poszukiwania zasadniczo odmiennych, a więc bardziej osobistych kreacji spotkań nauczyciela z uczniem oraz rodzicami
  • nabędą kompetencje projektowania ofert edukacyjnych dostrojonych do naturalnego i personalnego rytmu ciekawości uczniów, procesów ich rozwoju, uczenia się i osiągnięć, a także kontekstu ich funkcjonowania
  • będą przygotowani do tworzeniem interaktywnego środowiska uczenia się poprzez aranżowanie przestrzeni materialnej, opartej o naturalne i samodzielnie wykonane wytwory oraz angażowanie podmiotów społecznych, w tym rodziców uczniów.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89bud. D, pok. 315
60-568 Poznań

Kierownik studiów podyplomowych:
prof. UAM dr hab. Renata Michalak

Zakład Edukacji Elementarnej
i Terapii Pedagogicznej
60-568 Poznań,
ul. Szamarzewskiego 89
bud. "D", pokój 410
kom. + 48 510 272 202
e-mail: renmi@amu.edu.pl

Sekretariat Studiów Podyplomowych:
mgr inż. Magdalena Bogdańska
tel. 61 829 20 78
e-mail: magdalena.bogdanska@amu.edu.pl

Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023


Warunki rekrutacji:
Przyjęcie na Studia Podyplomowe Edukacja Alternatywna w zakresie Pedagogiki Waldorfskiej następuje na podstawie złożonych dokumentów i kolejności zgłoszeń, do wypełnienia limitu miejsc. Studia są uruchamiane tylko w przypadku zgłoszenia się wymaganej minimalnej liczby kandydatów.

Odpłatność za studia:
Nauka na Studiach Podyplomowych Edukacja Alternatywna w zakresie Pedagogiki Waldorfskiej na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM jest odpłatna i za całość studiów wynosi 6 600,00 zł (co stanowi 2 200,00 zł za semestr, płatne w 4 ratach po 550,-zł).

Organizacja studiów:
Wymagane dokumenty:

Dokumenty należy przesyłać na adres:

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych UAM
ul. Szamarzewskiego 89D/ pok. 102
60-568 Poznań
lub skany dokumentów na adres mailowy: magdalena.bogdanska@amu.edu.pl

do dnia 10 października 2022 roku

Program studiów