Projekt "Uniwersytet Jutra"
W ramach projektu „UNIWERSYTET JUTRA – zintegrowany program rozwoju Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu” (nr WND-POWR.03.05.00-00-Z303/17).
Program operacyjny: Wiedza Edukacyjna Rozwój (PO WER)
Kierownik projektu w ramach WSE: prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak
Asystent Kierownika Projektu: prof. UAM dr hab. Natalia Walter
Koordynator warsztatów: dr Anna Mazurowska
Koordynator staży: dr Katarzyna Sadowska
Agencja finansująca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Realizacja projektu: 01.03.2018 r. - 28.02.2022 r.
Projekt „Uniwersytet Jutra” jest największym projakościowym projektem realizowanym na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Podstawowym celem projektu, jest „modernizacja oferty edukacyjnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dostosowanie jej do wymogów rynku pracy” oraz nowoczesne zarządzanie dydaktyką z wykorzystaniem e-learningu i Intranetu. Ponadto projekt obejmie wsparciem studia doktoranckie, rozwój kadr oraz rozwój infrastruktury informatycznej uczelni.
W trakcie realizacji zadań projektowych wsparciem zostanie objętych ponad 5,5 tys. osób, w tym prawie 3700 studentów i doktorantów oraz 29 kierunków studiów. Projekt obejmuje 15 zadań, w tym:
Zadanie 1: Rozwój kadr i infrastruktury informatycznej uczelni.
Zadanie 2: Wsparcie programów wysokiej jakości studiów doktoranckich, dofinansowanie.
Zadania 3-15: Wzmocnienie oferty edukacyjnej i potencjału dydaktycznego 13 jednostek organizacyjnych naszej Uczelni, dofinansowanie.
Od 2019 roku pracownicy naukowo-dydaktyczni (po szkoleniach) wykorzystują do prowadzenia zajęć z metodyki oraz terapii pedagogicznej salę doświadczania świata, która z założenia służy jako narzędzie terapeutyczne do stymulacji układu nerwowego oraz dostarczania bodźców, które pozytywnie wpływają na koncentrację, pamięć i aktywność fizyczną dziecka.
Ponadto, od 2019 roku prowadzone są warsztaty dla studentów Pedagogiki (I stopień): CS1. Dzienniki elektroniczne, W1. Podnoszenie efektywności osobistej w pracy pedagoga, W2. Podnoszenie efektywności osobistej w pracy grupowej, które docelowo obejmą około 600 osób. Przeprowadzone zostanie szkolenie dla nauczycieli akademickich: prowadzenie zajęć z wykorzystaniem tablicy interaktywnej (20 osób). Ponadto 135 osób ze specjalności Edukacja elementarna i terapia pedagogiczna odbędzie dodatkowe staże zawodowe w żłobkach i klubach malucha.