Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

Projekt „Małe Wielkie Zmiany – sieć rozwoju innowacji społecznych”; „Praca szansą na dobry start w dorosłość” był realizowany na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w ramach programu: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój nr POWR.04.01.00-001022/15, pt.: Projekt Innowacji – Małe Wielkie Zmiany.

Program był finansowany przez Fundację na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego "Jeden Uniwersytet" oraz współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa. Działanie 4.1 Innowacje społeczne.

Realizacja projektu: 1.03.2019 r. do 30.05.2019 r.

Wydział Studiów Edukacyjnych UAM był liderem oraz wykonawcą programu.

Koordynatorem wykonawczym była mgr Ewelina Milart, wykonawcami projektu na WSE UAM były: dr Renata Konieczna-Woźniak  i dr Anna Wawrzonek (ekspertki w zespole merytorycznym), mgr Ewelina Milart, mgr Monika Bieńkowska (wykonawczynie projektu).

Cele projektu:

Projekt kierowany był do byłych podopiecznych instytucji wychowania resocjalizacyjnego, m. in. Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Domów Młodzieży, Domów Opiekuńczo-Wychowawczych, którzy są zagrożeni niedostosowywaniem społecznym lub są niedostosowani po opuszczeniu placówki. Warunkiem wzięcia udziału w projekcie było ukończenie 18 lat oraz status osoby bezrobotnej (zarejestrowanej lub niezarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy).

Działania podejmowane w ramach projektu miały na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz wyrównywanie szans na równy start. Absolwenci ośrodków, wychodząc z placówki, potrzebują kompleksowego wsparcia indywidualnego w zakresie rozpoznania rynku pracy i przygotowania się do podjęcia pracy zawodowej, a ponadto życia w dorosłości.

W ramach projektu zaproponowano innowacyjne rozwiązanie w postaci indywidualnego wsparcia 1:1 (Podopieczny: student). Do procesu wspierającego podopiecznych, w realizacji celów związanych z wchodzeniem na rynek pracy oraz osiąganiem dorosłości, wykorzystano elementy coachingu, tutoringu, monitoringu oraz doradztwa zawodowego.

Nadrzędnym celem  projektu było znalezienie pracy przez Beneficjentów projektu.

Rezultaty projektu:

- Program szkoleniowy dla trenerów;

- Program ścieżki edukacyjnej dla studentów doradztwa zawodowego i personalnego „Rówieśnicze wsparcie edukacyjno-zawodowe dla Podopiecznych ośrodków edukacyjno-wychowawczych i resocjalizacyjnych”;

- Rekomendacje i wskazania dla praktyki Projekt Innowacji – Małe Wielkie Zmiany „Praca szansą na dobry start w dorosłość”.