Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i praca z rodziną
Tryby studiowania: stacjonarny i niestacjonarny.
Czas trwania: 2 lata (4 semestrów).
Zakład Podstaw Wychowania i Opieki
Kierownik: prof. UAM dr hab. Renata Michalak
Opis
Absolwent specjalności: Pedagogika opiekuńczo – wychowawcza i praca z rodziną jest przygotowany do pracy w placówkach zajmujących się wychowaniem, opieką i innymi formami pomocy, a także profilaktyką oraz terapią, w odniesieniu do osób w każdym wieku; może pracować m.in. w żłobku, szkole, poradni psychologiczno – pedagogicznej, internacie, świetlicy socjoterapeutycznej, domu kultury, rodzinnym domu dziecka, klubie seniora. Absolwent tej specjalności jest także przygotowany do pracy z rodziną, zwłaszcza zmagającą się z różnymi trudnościami. Nadto, ma przygotowanie do pracy w placówkach zajmujących się badaniami naukowymi z zakresu pedagogiki. Jest także przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) i studiów podyplomowych.
Program studiów dla studiów stacjonarnych
Program studiów dla studiów niestacjonarnych
Przedmioty specjalnościowe:
- Opieka i wychowanie w różnych fazach życia
- Teoretyczne podstawy pracy z rodziną
- Wychowanie, opieka i doradztwo w szkole
- Diagnoza rodziny
- Metody pracy z rodziną
- Warsztat umiejętności opiekuna – wychowawcy
- Warsztat pracy asystenta rodziny.
Praktyki
Studenci specjalności Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i praca z rodziną (studia uzupełniające, magisterskie) w trakcie trwania studiów realizują praktyki zawodowe m.in. w:
- powiatowych centrach pomocy rodzinie
- miejskich ośrodkach pomocy rodzinie
- centrach interwencji kryzysowej
- placówkach opiekuńczo-wychowawczych
- żłobkach, klubach dziecięcych
- szkołach
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych
- Ponadto studenci studiów uzupełniających, magisterskich, którzy nie uzyskali w trakcie studiów licencjackich tzw. przygotowania pedagogicznego, mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez Wydział Studiów Edukacyjnych i zrealizować Dodatkowe Usługi Edukacyjne (DUE).
Kariera
MOŻLIWE STANOWISKA PRACY (Uwaga: stanowiska pracy zajmowane w instytucjach oświatowych możliwe dla studentów posiadających kwalifikacje pedagogiczne. Istnieje możliwość uzupełnienia kwalifikacji w trakcie trwania studiów II stopnia):
- pedagog w instytucjach wspierających rodzinę oraz osoby i grupy zagrożone wykluczeniem społecznym (np. gminnych ośrodkach pomocy rodzinie, powiatowych centrach pomocy rodzinie)
- asystent rodziny
- pedagog szkolny (w szkołach podstawowych, średnich, zawodowych)
- wychowawca i opiekun w świetlicach i klubach różnego typu (świetlicach: szkolnych, socjoterapeutycznych, środowiskowych; klubach: dziecięcych, młodzieżowych, seniora)
- wychowawca w bursie szkolnej, internacie, ochotniczych hufcach pracy
- pedagog w ośrodku adopcyjnym, preadopcyjnym, interwencyjnym
- wychowawca i opiekun w placówkach opiekuńczo – wychowawczych różnego typu, (np. domach dziecka) oraz zajmujących się pieczą zastępczą
- pedagog w poradni rodzinnej, psychologiczno - pedagogicznej, zawodowej,
- opiekun małego dziecka, osoby starszej
- pedagog w hospicjach i placówkach opieki paliatywnej
- pedagog w organizacjach pozarządowych, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin.
Nasze pasje
Szanowni Państwo zapraszamy do studiowania specjalności, która prowadzona jest przez pracowników Zakładu Podstaw Wychowania i Opieki, jednego z najdłużej działających zakładów na Wydziale Studiów Edukacyjnych. Warto wiedzieć, że Zakład ma znaczące tradycje m.in. we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym; w tym z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i edukacyjnymi. Od kilkunastu lat, każdego roku spotykamy się na seminariach i omawiamy aktualne dla praktyki i nauki zagadnienia. Dzięki temu, studenci mają możliwość realizacji praktyk, wolontariatu czy stażu w różnorodnych, „zaprzyjaźnionych” z nami instytucjach.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną specjalności w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/profile.php?id=61556387824903
https://www.instagram.com/porwseuam/
Przy Zakładzie od wielu lat aktywnie działa Koło Naukowe Pedagogiki Opiekuńczo – Wychowawczej „Razem”. Studenci działający w Kole realizują nie tylko naukowe zadania i biorą udział w konferencjach, ale także szkolą się na warsztatach, jak również organizują (lub współorganizują) wiele ważnych wydarzeń społecznych dla różnych grup i osób w każdym wieku.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Koła w mediach społecznościowych.
https://www.facebook.com/kolonaukowerazem
STUDIUJ Z NAMI
-