Mediacje i interwencja kryzysowa w edukacji

STRONA W PRZYGOTOWANIU

Informacje na stronie mogą ulec zmianie

Poziom studiów: pierwszego stopnia
Forma studiów: stacjonarne (dzienne), niestacjonarne (zaoczne)
Czas trwania: 3 lata
Język zajęć: polski
Tytuł zawodowy: licencjat
Profil kształcenia: ogólnoakademicki

Zakład Poradnictwa Społecznego
kierownik: prof. dr hab. Magdalena Piorunek

Specjalność mediacje i interwencja kryzysowa w edukacji odpowiada na rosnące zapotrzebowanie społeczne w obrębie działań wspomagających osoby w szeroko rozumianym kryzysie. Jest skierowana do osób, które chcą swoją karierę związać z obszarem wsparcia dzieci i młodzieży, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu, również tego związanego z konfliktami rówieśniczymi.

Specjalność mediacje i interwencja kryzysowa w edukacji kształtuje umiejętności studentów w obszarze zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz skutecznego stosowania mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w środowisku edukacyjnym. Program skupia się na holistycznym podejściu do pracy z uczniami, nauczycielami i innymi uczestnikami procesu edukacyjnego, rozwijając zarówno teoretyczne podstawy, jak i praktyczne umiejętności niezbędne do skutecznej interwencji w trudnych sytuacjach.

Jednym z kluczowych obszarów, którym zajmują się studenci, jest kryzys. Nabywają oni wiedzę m.in. dotyczącą  reakcji emocjonalnych oraz zachowań osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, co umożliwia im zindywidualizowane podejście do procesu wsparcia. Ponadto, zdobywają umiejętności identyfikowania sytuacji kryzysowych, oceny ich skali i opracowywania odpowiednich strategii interwencji. W ramach specjalności, studenci uczą się skutecznego stosowania strategii i technik mediacyjnych w rozwiązywaniu konfliktów w przestrzeniach edukacyjnych. Zdobytą wiedzę wykorzystują do rozwijania umiejętności komunikacyjnych, budowania dialogu między stronami konfliktu oraz kreowania harmonijnych relacji w środowisku edukacyjnym. Specjalność pomaga rozwijać umiejętności komunikacji interpersonalnej, co obejmuje aktywne słuchanie, porozumiewanie się z różnymi grupami docelowymi oraz budowanie zaufania. Etyczne aspekty pracy w obszarze interwencji kryzysowych i mediacji są również istotnym elementem programu. Studenci uczą się przestrzegania zasad poufności, szanowania praw i godności uczestników, co wspiera budowanie profesjonalnej relacji z klientami. Studenci mają okazję do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy poprzez staże i zajęcia praktyczne, co umożliwia im realne doświadczenie w obszarze interwencji kryzysowych i mediacji.

Studia na tej specjalności są pierwszym krokiem do uzyskania profesjonalnej wiedzy i kompetencji z zakresu interwencji kryzysowej oraz mediacji. Studia przygotowują pedagogów do pracy w sektorze edukacyjnym, opiekuńczo-wychowawczym, w instytucjach wsparcia społecznego dla osób zmagających się z sytuacjami kryzysowymi.

Program studiów dla studiów stacjonarnych
Program studiów dla studiów niestacjonarnych

Wybrane przedmioty specjalnościowe:

• Teoretyczne i metodyczne podstawy profilaktyki.
  • Warsztat samorozwojowy.
  • Zarządzanie konfliktem.
  • Diagnostyka w procesach pomocowych.
  • Trening umiejętności mediacyjnych.
  • Interwencja kryzysowa w pracy pedagoga szkolnego.
  • Narzędzia i techniki regulacji emocji.
  • Zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i w zakresie uczenia się.

Kompetencje absolwenta:

• Posiada wiedzę dotyczącą funkcjonowania współczesnego rynku pracy oraz dynamiki i uwarunkowań współczesnych karier edukacyjno-zawodowych.
  • Posiada wiedzę o formalnych, nieformalnych i pozaformalnych ścieżkach edukacyjnych i możliwościach ich wykorzystania w budowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
  • Posiada kompetencje z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
  • Potrafi przygotować i przeprowadzić proces diagnostyczny w doradztwie edukacyjno-zawodowym.
  • Projektuje i prowadzi oddziaływania z zakresu metodyki doradztwa edukacyjno-zawodowego.- Potrafi pracować w zespole projektowym i szkoleniowym.
  • Projektuje i realizuje wsparcie doradcze dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dla osób dorosłych.
  • Projektuje systemy personalne w organizacjach.
  • Realizuje wsparcie doradcze  w formie indywidualnej, grupowej i zapośredniczonej.
  • Projektuje i realizuje wsparcie doradcze dla osób wchodzących na rynek pracy.
  • Projektuje i realizuje wsparcie doradcze dla osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy.

Perspektywy zawodowe

Studenci specjalność doradztwo zawodowe i edukacja karierowa są przygotowywani do podjęcia zatrudnienia w placówkach edukacyjnych, instytucjach rynku pracy oraz w instytucjach zajmujących się wspieraniem procesu uczenia się przez całe życie.

W programie studiów I stopnia na kierunku pedagogika udokumentowana jest realizacja przygotowania pedagogicznego, przy czym uzyskanie uprawnień związanych z przygotowaniem pedagogicznym jest możliwe pod warunkiem kontynuacji przez studenta przygotowania merytorycznego, tj. ukończenia studiów II stopnia na kierunku pedagogika (zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2021 poz. 890 t. j. z późn. zm.).

Potencjalne stanowiska pracy:

• Doradca zawodowy w akademickich biurach karier.
  • Specjalista do spraw szkoleń.
  • Specjalista do spraw rekrutacji pracowników.
  • Doradca klienta w publicznych służbach zatrudnienia.
  • Pośrednik pracy.
  • Specjalista ds. rozwoju kariery.

Studia pierwszego stopnia stacjonarne (dzienne)

Studia pierwszego stopnia niestacjonarne