„Dziecko w zaczarowanym kręgu książki. Czytajmy Dzieciom!”

W dniu 29 maja 2023 r. na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM odbyła się I Konferencja Naukowo- Metodyczna „Dziecko w zaczarowanym kręgu książki. Czytajmy Dzieciom!” zorganizowana przez Zakład Pedagogiki Dziecka. Podstawowym celem konferencji było wyeksponowanie doniosłych konsekwencji rozwojowych systematycznego czytania dzieciom i z dziećmi, popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych, utrwalania wzorca regularnego obcowania z książką.

W części naukowej konferencji Dariusz Jaworski - Dyrektor Instytutu Książki przedstawił projekt czytelniczy „Mała Książka, wielki człowiek”, realizowany w ramach ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo od najwcześniejszego okresu życia jednostki. Prof. UAM dr hab. Monika Miazek – Męczyńska z Instytutu Filologii Klasycznej UAM zwróciła uwagę na walory zapoznawania już bardzo małych dzieci z łaciną, która przydaje się młodym ludziom do lepszego zrozumienia naszej rodzimej kultury i niuansów języka polskiego. Łacińskie sentencje i zwroty można przybliżać dzieciom poprzez bajki i fraszki łączące się z radością i zabawą. Prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak poruszyła zagadnienie jak czytać dzieciom i z dziećmi, by utwory literackie uczynić dla nich zrozumiałymi i atrakcyjnymi, a mgr Małgorzata Swędrowska zaprezentowała model czytania wrażeniowego jako aktywnej metody w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Druga część konferencji poświęcona została czytaniu zaproszonym dzieciom przez Społeczność Wydziału Studiów Edukacyjnych oraz Gości, wybranych utworów literatury pięknej. Czytano dzieciom zarówno w części plenarnej konferencji, jak i w specjalnie wydzielonych "Kącikach Czytelniczych".

Częste odwołania w trakcie konferencji do praktyki edukacyjnej znalazły odzwierciedlenie w warsztatach muzyczno - ruchowych o tematyce czytelniczej, przeznaczonych dla zaproszonych dzieci. Warsztaty zostały przygotowane przez dr Katarzynę Forecką- Waśko oraz mgr Annę Klichowską wraz z Członkiniami Koła Naukowego Pedagogiki Dziecka.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji

Prof. dr hab. Małgorzata Cywińska