Data publikacji w serwisie:

"W poszukiwaniu siebie" - Niecodzienna ekspozycja malarska Stefanii Abbasovej w murach Collegium im. Floriana Znanieckiego

Od dn. 16 maja do 6 czerwca b.r., w hallu Collegium im. F. Znanieckiego Kampusu Ogrody UAM, możemy zapoznać się z ekspozycja prac Stefanii Abbasovej p.t. In search of self.  Autorka zaprasza poprzez swoje ekspresjonistyczne dzieła do wspólnego przeżywania rozterek w poszukiwaniu swojej tożsamości w skomplikowanym, szybko zmieniającym się świecie, w którym ponadto każdy zmuszony jest do tego by być wędrowcem. Jak wypowiedziała się sama artystka w krótkim wywiadzie przeprowadzonym przez autora w związku z jej wystawą:

Jako artystka i osoba ciągle jestem w procesie poszukiwania. Kim jestem? Skąd pochodzę? Gdzie jest mój początek? 

Cała nasza rzeczywistość jest zwierciadłem, które chroni w sobie wspomnienia, przeżycia, emocje. Każdy obraz to próba zajrzenia w głąb siebie, patrzenia twarzą w twarz, analiza tożsamości, pochodzenia. 

Patrząc na swoje odbicie w lustrze zaczynam zastanawiać się: czy dobrze znam tę osobę? Czy dobrze ją rozumiem?  Obrazy pokazują proces zachodzących zmian wewnętrznych oraz stanowią refleksję nad własną osobowością. Nie ma w nich odpowiedzi, lecz są pytania… 

Wystawie również towarzyszyła akcja twórczo-partycypacyjna, która miała na celu zachęcić zwiedzających do zaglądania w głąb siebie, zatrzymania się oraz zadania ważnych dla każdego pytań, skierowanych do własnej osobowości. Dzieła malarskie wystawione zostały po jednej stronie jakby dużego parawanu. Po jego drugiej stronie poumieszczane zostały prace, wykonane przez zwiedzających wystawę gości - lśniące srebrzyście tabliczki (lustra) z wypisanymi frazami pytającymi o tożsamość człowieka. “O co chcesz siebie zapytać? Nad czym się zastanawiasz?” oto główne  pytania działania, towarzyszącego wystawie. Stąd egzystencjalne  pytania widzów,  zamieszczone na jednej ze stron, stworzyły pracę zbiorową.  Pytania te korespondują z obrazami artystki z drugiej strony, ale jakie są ich wzajemne, bliższe odniesienia, każdy zwiedzający musi sobie odpowiedzieć sam.

Malarstwo oddaje zarysy postaci, twarzy, duchów. Wyłaniają się one z zawirowań barw obrazujących dla patrzącego jakby zawirowania czasu i przestrzeni. Twarze są bliżej, dalej, nachodzą na siebie w tej samej perspektywie sugerując, że mamy do czynienia tak naprawdę z jedną twarzą usilnie poszukującą jakiejś odpowiedzi. Być może jest to pytanie o swoją tożsamość, a może o tajemnicę świata? Z pewnością patrzącemu udziela się jakaś forma niepokoju twórczego malarki. Ekspresjonistyczny klimat przejawia się nie tylko w żonglowaniu barwami, ale także w sile pociągnięć pędzla i stosowaniu grubej, zdecydowanej kreski, a także w przewadze, bliską perspektywą. Znając trochę autorkę, skądinąd – doktorantkę zakładu Metodologii Nauk o Edukacji WSE – UAM poznajemy osobę, która z pewnością potrafi zaprząc estetykę do rozwiązywania problemów trudnej sztuki edukacji tworzącej człowieka, gdzieś na granicy samoświadomości i percepcji świata.

Tekst: Bogusław Dzięcioł (publikacja za uprzejmą zgodą autora)

Redakcja: Łukasz Klin

Grafika: Stefaniya Abbasova (publikacja za uprzejmą zgodą autorki)