"Rewolucje w edukacji – Edukacja w czasach rewolucji" - X Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu “Edukacja wczoraj, dziś i jutro” w trybie stacjonarnym

Zakład Historii Wychowania UAM oraz Studenckie Koło Naukowe Historii Kultury i Edukacji zapraszają na X Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Edukacja wczoraj, dziś i jutro”, pt. "Rewolucje w edukacji – Edukacja w czasach rewolucji", którą patronatem objęła Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, a która odbędzie się na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM 2 czerwca 2022 r.

Dzisiejszy kształt edukacji jest wynikiem z jednej strony długotrwałych procesów ewolucyjnych, z drugiej zaś zmian o charakterze rewolucyjnym, których historia była świadkiem niejeden raz.

Pojawienie się instytucji inicjacji, powstanie pisma i pierwszych szkół, stworzenie szkół filozoficznych na wzór pitagorejskiej czy platońskiej to tylko nieliczne przykłady znaczących przełomów edukacyjnych w odleglejszej historii. Takie rewolucje dzieją się także na naszych oczach – przykładem rewolucja informatyczna i wprowadzenie do nauki nowych technologii, coraz większy nacisk, kładziony na edukację ekologiczną czy chociażby odbijająca się głośnych echem w świecie nauki tzw. „Reforma 2.0”.

Duży wpływ na edukację miały też liczne okresy wojen, których jesteśmy świadkami również w dzisiejszych czasach. Czy sytuacje ciągłego zagrożenia pozwalają na organizowanie kształcenia i jaka jest jego wartość? Czy edukacja czasu rewolucji wpływała w istotny sposób na tę z czasu pokoju?

Zapraszamy Państwa do wspólnego zastanowienia się nad tymi oraz pokrewnymi problemami, które, podobnie jak i w ubiegłych latach z pewnością staną się przyczynkiem do ożywionej dyskusji podczas konferencji z cyklu „Edukacja wczoraj, dziś i jutro”. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że zależy nam na tym, aby naszej wspólnej rozmowy nie zdominowała tematyka epidemii COVID-19.

-------------------------------

Wszystkich Zainteresowanych (studentów, doktorantów, pracowników naukowych, praktyków edukacyjnych) prosimy o nadsyłanie formularzy zgłoszeń (link) do 31 marca 2022 roku. Po przyjęciu zgłoszenia przez Komitet Naukowy przekażemy Uczestnikom szczegółowe informacje drogą mailową. Przewidujemy, że Referent będzie miał do dyspozycji 15 minut.

Nie przewiduje się opłaty konferencyjnej. Organizatorzy zapewniają napoje i drobny poczęstunek. Noclegi i wyżywienie we własnym zakresie.

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt:

lic. Daria Klimek: darkli4@st.amu.edu.pl

W sprawach naukowych prosimy o kontakt:

prof. dr hab. Krzysztof Ratajczak:

tangram@amu.edu.pl, tel. 618 292 378

-------------------------------

Komitet Naukowy:

prof. zw. dr hab. Dorota Żołądź-Strzelczyk

prof. dr hab. Marek Budajczak

prof. dr hab. Krzysztof Ratajczak

dr Michał Nowicki

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik