Miło nam ogłosić, że ukazała się właśnie książka Lehrkräftebildung im Wandel. Gesellschaftliche Herausforderungen als Querschnittsthemen in der Lehrkräftebildung, będąca efektem współpracy międzynarodowej w ramach projektu LIMA. W tomie ukazał się artykuł autorstwa prof. UAM dr hab. Darii Hejwosz-Gromkowskiej i dr Dobrochny Hildebrandt-Wypych pt. Socialisation, Gender Roles and Hidden Curriculum in the Textbooks – the Case from Poland.
Książka dostępna jest w open access: www.nomos-elibrary.de/de/10.5771/9783828851269/lehrkraeftebildung-im-wandel?page=1
Pierwsza edycja projektu LIMA właśnie się zakończyła, ale już w maju rusza druga. Projekt jest koordynowany przez Uniwersytet Philippsa w Marburgu (Niemcy), nasz Wydział jest jednym partnerów projektu, finansowanego przez niemiecki DAAD. Więcej o projekcie i udziale naszych pracowniczek znajdziecie na stronach DAAD: www.daad.de/lehramtinternational-modellprojekte/en/home/u_marburg-lima/
Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji kulturowych studentów, studentek oraz kadry akademickiej poprzez doświadczanie międzynarodowego środowiska uczenia się i nauczania. Ukierunkowany jest także na rozwój mobilności studentów i studentek poprzez zorganizowane i zinstytucjonalizowane programy wymiany oraz umiędzynarodowienie kształcenia nauczycieli, umożliwiające studentom kształcącym się w zawodzie nauczycieli zdobycie tych kompetencji i przygotowanie ich do przyszłego środowiska pracy.
Funkcję wydziałowej koordynatorki projektu pełni dr Lucyna Myszka-Strychalska. W gronie osób realizujących zadania w ramach projektu z ramienia wydziału należy wskazać: prof. UAM dr hab. Darię Hejwosz-Gromkowską, dr Celinę Czech – Włodarczyk, dr Dobrochnę Hildebrandt – Wypych oraz studentki Martynę Grońską i Natalię Rudnik.
Inicjatywy podejmowane w ramach projektu miały formę spotkań online i wizyt studyjnych, były to m. in. webinary, szkolenia, wykłady, rozmowy. Koncentrowały się one na różnych obszarach tematycznych, wśród których można wymienić: edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju, globalizację, edukację hybrydową, kształcenie nauczycieli, edukację obywatelską, kompetencje międzykulturowe, osoby z niepełnosprawnościami, dyskryminację i proces uczenia się.