Data publikacji w serwisie:

Prof. Wacław Strykowski - seminarium

W dniu 18 marca 2025 roku w Collegium Floriana Znanieckiego odbyło się seminarium naukowe upamiętniające prof. dr. hab. Wacława Strykowskiego, wybitnego akademika, twórcę pedagogiki medialnej w Polsce oraz inspiratora wielu pokoleń studentów i badaczy.

Seminarium otworzył film (https://youtu.be/bxDuJDD9L3s) przygotowany przez studentów II roku, którzy – przy wsparciu dr. Mateusza Leszkowicza i dr. Mariusza Przybyły – opracowali scenariusz, zgromadzili materiały i dokonali montażu. Ich zaangażowanie zostało docenione przez uczestników wydarzenia, podkreślając tym samym znaczenie pracy i wpływu Profesora Strykowskiego na młode pokolenia.

Seminarium poprowadziła kierowniczka Zakładu Edukacji Medialnej, prof. UAM dr hab. Natalia Walter.

W pierwszej części spotkania głos zabrali:

  • Prof. Zbyszko Melosik, Prorektor UAM ds. Relacji z Otoczeniem Społecznym,
  • Prof. Waldemar Segiet, Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych i gospodarz wydarzenia.

Następnie odbyła się mini-debata, w której udział wzięli:

  • Małgorzata Dryjską-Łożyńska – polonistka, wieloletnia kierowniczka Teatru Studenckiego NURT,
  • Prof. Lechosław Gawrecki – założyciel i były rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, a także przyjaciel Profesora Strykowskiego,
  • Prof. Kazimierz Przyszczypkowski – były dziekan WSE i prorektor UAM.

Debatę poprowadziła Prof. Agnieszka Iwanicka z Zakładu Edukacji Medialnej. Uczestnicy dzielili się wspomnieniami, refleksjami na temat dorobku naukowego Profesora oraz jego wkładu w rozwój edukacji medialnej i pedagogiki.

Podczas części artystycznej wystąpiła Barbara Lemiesz-Szymenderska, absolwentka pedagogiki medialnej i wieloletnia współpracowniczka Profesora Strykowskiego. Wraz z pianistką Martą Łuczak-Nowak wykonała utwory: „Zapomniałam”„Uciekaj moje serce”„Okularnicy”, wprowadzając uczestników w refleksyjny nastrój.

Seminarium zakończyło się wspólnym poczęstunkiem, który stał się okazją do dalszych rozmów i wspomnień. Dodatkowo, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy publikacji Profesora Strykowskiego, przygotowanej przez pracowniczki Biblioteki Kampusu Ogrody. Wizualną oprawę wydarzenia zapewnił dr Mateusz Leszkowicz, który przygotował plakaty upamiętniające dorobek Profesora.

Spotkanie było nie tylko okazją do uczczenia pamięci Profesora Wacława Strykowskiego, ale również inspiracją do dalszego rozwijania jego naukowego dziedzictwa.