Pomiędzy kryminologią, penitencjarystyką i prawem – seminarium naukowe z okazji Jubileuszu prof. dr hab. Piotra Stępniaka

W dniu 14 czerwca 2024 r. w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM odbyło się Seminarium naukowe pt. „Pomiędzy kryminologią, penitencjarystyką i prawem” zorganizowane z okazji Jubileuszu prof. dr. hab. Piotra Stępniaka, kierownika Zakładu Penitencjarystyki Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.

Było ono połączone z wręczeniem Panu Profesorowi Księgi Jubileuszowej „Pomiędzy kryminologią, penitencjarystyką i prawem” i stanowiło wyraz uznania dla Osoby Jubilata, jego dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego.

W uroczystości wzięli udział Prorektor UAM prof. dr hab. Zbyszko Melosik, Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych prof. dr hab. Agnieszka Cybal – Michalska, Senator RP Pan Grzegorz Fedorowicz, a także przedstawiciele czołowych zagranicznych i polskich ośrodków akademickich (m.in. prof. Philippe Nelidoff z Uniwersytetu Capitole 1 w Tuluzie (Francja),  dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego - dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG., Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2020 – 2022 - dr hab. Tomasz Kalisz prof. UWr., członkowie Rady Dyscypliny Pedagogika Wydziału Studiów Edukacyjnych.

Gośćmi seminarium byli także Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu płk Robert Jóźwiak oraz dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu poznańskiego.

Program seminarium obejmował wystąpienia okolicznościowe : prorektora UAM - prof. Zbyszko Melosika, dziekan WSE - prof. dr hab. Agnieszki Cybal – Michalskiej, a także współpracowników i przyjaciół Jubilata, m.in. prof. dr. hab. Andrzeja Szwarca, prof. dr. hab. Stefana Lelentala, prof. dr hab. Moniki Urbaniak, dr Pauliny Perskiej – Gradowskiej, dr Jacka Pomiankiewicza – dyrektora generalnego Służby Więziennej w Latach 2006 – 2009.

W części naukowej ciekawy referat pt. Różne wizje nowoczesnego więziennictwa w perspektywie reformy polityki karnej i penitencjarnej  wygłosiła prof. dr hab. Barbara Stańdo – Kawecka. Swoimi refleksjami nt. współpracy naukowej z Jubilatem podzielili się redaktorzy Księgi Jubileuszowej prof. W. Zalewski oraz prof. T. Kalisz.

Kolejnym punktem programu seminarium było uroczyste wręczenie księgi jubileuszowej prof. Piotrowi Stępniakowi. Wręczający podkreślili, że rzadko zdarza się, aby redaktorzy naukowi reprezentowali jeden zagraniczny ośrodek akademicki i dwa ośrodki krajowe, różne od tego, w którym pracuje Dostojny Jubilat. Wskazali na wyjątkowość tomu, bowiem  teksty do niego złożyło aż 62 autorów, reprezentujących niemal wszystkie ośrodki akademickie w Polsce, a także liczące się ośrodki zagraniczne. Podkreślili, że niezwykle rzadko zdarza się, że w księdze jubileuszowej pojawiły się teksty w języku francuskim,  angielskim, hiszpańskim i portugalskim.

Na koniec seminarium zabrał głos Jubilat – prof. Piotr Stępniak, który podzielił się swoimi refleksjami nt. przebytej drogi naukowej, a także opowiedział o zawartych w jej trakcie  przyjaźniach, również  pozanaukowych. W anegdotycznej formie wspomniał także o swoich  pasjach i zainteresowaniach.

Seminarium uświetnili znakomitym występem muzycznym pianista Jacek Szwaj i saksofonista Jan Adamczewski.