Finał II edycji Dwujewódzkiego Konkursu Matematycznego „Problemata”

Dnia 10.06.2022 roku, na MS Teams odbyło się uroczyste zakończenie II edycji Dwuwojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Problemata”, którego organizatorami byli: Pracownia Badań nad Procesem uczenia się Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katedra Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Zespół Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy oraz Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej w Poznaniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły: Pani Prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Joanna Wójcik oraz Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska.

„Problemata” to dwuetapowy korespondencyjny konkurs matematyczny, skierowany do uczniów klas ósmych z województw: Wielkopolskiego i Świętokrzyskiego. W tegorocznej edycji konkursu w pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali zestaw zadań złożony z sześciu pytań. W drugim etapie uczniowie samodzielnie opracowywali wybrane przez siebie zagadnienie matematyczne. W ocenie prac oprócz wartości merytorycznej i poprawności odpowiedzi, zwracano uwagę także na oryginalność i pomysłowość rozwiązania.

Laureatami I miejsca tegorocznej edycji zostali ex aequo Julia Muszyńska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Zbigniewa Herberta we Wronkach oraz Amadeusz Michael Szwarc ze Szkoły Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Poznaniu. Laureatką II miejsca została: Emma Adamczyk ze Szkoły Podstawowej SPECTO w Poznaniu, a laureatem III miejsca: Jędrzej Rzeszotarski ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Koninie. Decyzją Wielkopolskiego Kuratora Oświaty konkurs „Problemata” uzyskał status konkursu punktowanego – zatem laureaci poza nagrodami i dyplomami otrzymali dodatkowe punkty do tegorocznej rekrutacji do szkół średnich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Komitet Konkursu „Problemata”

Przewodnicząca: