Zakład Poradnictwa Społecznego Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prowincja Poznańska Sióstr Albertynek mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: Kryzys jako źródło problemów społecznych. Formy pomocy, wsparcia, poradnictwa, pracy socjalnej, pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej.
Sytuacje kryzysowe nadal często pozostają tematem tabu, dlatego też przyświeca nam chęć wyraźnego zaakcentowania dyskursu związanego z krytycznymi wydarzeniami biograficznymi oraz sposobami zapobiegania im, interweniowania i pomocy. Skomplikowana rzeczywistość społeczna staje się dla wielu jednostek terenem coraz większych zagrożeń, wielu sytuacji kryzysowych i krytycznych. W wyniku ich występowania, „mogą rozwijać się zaburzenia funkcji psychicznych i somatycznych, albo wręcz przeciwnie – dostrzega się zwiększenie umiejętności rozwiązywania problemów i lepsze wykorzystanie potencjału rozwojowego.” (J. Stochmiałek, 1998, s. 31). W obliczu destrukcji tradycyjnych, pierwotnych grup wsparcia społecznego jednostki (niezależnie od etapu rozwoju) i rodziny czy szerzej grupy społeczne pozostają z wieloma problemami w toku swojej biografii same, będąc zmuszone do poszukiwania pomocy, wsparcia, porady świadczonej przez różne instytucje pomocowe i fachowców – w tym coraz częściej pedagogów i wychowawców, do których dostęp zainteresowanych jest stosunkowo najłatwiejszy. Proponowana Państwu konferencja stanowi w swych założeniach płaszczyznę sprzyjającą podjęciu debaty i wymiany praktycznych doświadczeń między przedstawicielami wielu dyscyplin naukowych, między innymi: pedagogów, psychologów, socjologów oraz praktyków, zajmujących się organizowaniem i świadczeniem pomocy oraz wsparcia w obliczu konfrontacji z krytycznymi wydarzeniami biograficznymi. Konferencja projektowana jest jako szansa wymiany poglądów dotyczących szeroko pojętych zagadnień kryzysu i wsparcia społecznego, pomocy, poradnictwa, pracy socjalnej oferowanej w obliczu jego wystąpienia.
Pragniemy zaprosić do debaty i wymiany doświadczeń wszystkich, dla których wspomniana problematyka jest ważna, a związane z nią cywilizacyjne wyzwania stają się potrzebą chwili.
Planujemy koncentrację rozważań wokół zasadniczych wątków tematycznych:
*Kryzysy, krytyczne wydarzenia życiowe - konsekwencje w wymiarze jednostkowym i społecznym. Kryzys - szansa, czy ograniczenie?
*Kryzysy, krytyczne wydarzenia życiowe - formy działań profilaktycznych, wzmacniających zasoby.
*Krytyczne wydarzenia życiowe - formy interwencji i pomocy, wsparcia, praca socjalna.
Konferencja odbędzie się w formule on-line.
Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem konferencyjnym – załącznik nr 1.
Prosimy o przesłanie zgłoszeń zawierających dane personalne, tytuł wystąpienia i jego krótkie streszczenie w terminie do 28 lutego 2022 roku (Formularz zgłoszenia - załącznik nr 2) na adres e-mail: pomocwse@amu.edu.pl.