W Obserwatorium Astronomicznym UAM w Poznaniu (mieszczącym się przy ulicy Słonecznej 36 w Poznaniu), można poczuć się odrobinę „kosmicznie”: wśród gwiazd, choć zarazem w centrum miasta.
Szkoleniu i integracji pracowników BOW i BOS, od początku towarzyszyły różne zjawiska na niebie. Dokładnie, chodzi o wyjątkowo kapryśną tego dnia aurę. Poranek przywitał zgromadzonych intensywnym deszczem, przedpołudnie zaś zaciągnęło niebo cumulonimbusami i groziło burzą. Finał spotkania otuliły jednak ciepłe promienie słońca. Mokry poranek absolutnie nie zepsuł nastroju uczestnikom, zwłaszcza, że gospodarze spotkania zaserwowali gorącą, aromatyczną kawę, herbatę i kanapki. Po chwili relaksu, w trakcie przyjaznych pogawędek na rozproszone tematy, przyszedł czas na solidną dawkę wiedzy, jednak przekazaną przystępnie, z dyskretnym dowcipem.
Wykład mgra Jakuba Tokarka, pozwolił poznać życie Obserwatorium „od kuchni” i zgłębić jego intrygującą historię uwikłaną w zawirowania polityczne i społeczne. Działalność Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu ma swój początek w 1906 roku, a czołowe postaci jego dziejów to: Kazimierz Graff, Bohdan Zalewski, Stanisław Andruszewski, Józef Witkowski. Aktualnie trzon kadrowy stanowią: prof. Krystyna Kurzyńska oraz prof. Edwin Wnuk.
Co warte odnotowania, obecnie w Instytucie Obserwatorium Astronomicznego UAM pracuje 38 osób. Od września 2016 roku funkcję dyrektora Obserwatorium pełni prof. Agnieszka Kryszczyńska. W tym miejscu podkreślmy także, że ośrodek poznański dołączył do budowy Wielkiego Teleskopu Południowoafrykańskiego („S.A.L.T.”), a następnie dokonał przy jego pomocy wiele istotnych obserwacji naukowych planetoid (głównie metodą fotometrii i spektroskopii). Zbudowano też drugi, w pełni zrobotyzowany teleskop, typu PST2 o średnicy 700 mm, do obserwacji spektrometrycznych i fotometrycznych, który został umieszczony na terenie Winer Observatory w Sonoita (Arizona, USA).
Po chwili przerwy, mgr Jakub Tokarek, przybliżył słuchaczom postać Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego astronoma znad Wisły. Po sporej dawce wiedzy i ciekawostek przyszedł czas na zwiedzanie budynku Obserwatorium oraz podziwianie eksponatów w postaci przyrządów optyki astronomicznej i próbek skał planetoidowych. Zwieńczeniem przygody z astronomią był spacer po terenach zielonych wokół gościnnego obiektu, gdzie było można napotkać modele planet układu słonecznego, które w całości zostały wykonane przez pracowników Obserwatorium i studentów (więcej informacji w artykule: Układ Słoneczny przy ulicy Słonecznej 36).
Na zakończenie, uczestnicy spotkali się przy ognisku racząc się samodzielnie wyprażonymi kiełbaskami oraz przeróżnymi opowieściami i anegdotami.
Uczestnicy spotkania składają podziękowania pracownikom Obserwatorium Astronomicznego UAM, a w szczególności panu mgr Jakubowi Tokarkowi za przeprowadzenie wykładów oraz pani mgr inż. Magdalenie Biernackiej z za udzieloną pomoc i opiekę w toku organizacji i realizacji eventu. Podziękowania w tym miejscu należą się również pani mgr Annie Światłowskiej, która koordynowała przygotowania do wydarzenia ze strony Wydziału Studiów Edukacyjnych.
Tekst: Łukasz Klin (za uprzejmą zgodą autora)
Redakcja: Bogusław Dzięcioł