Critical ARts Education for Sustainable Societies (CARE/SS) - 4th Transnational Meeting

W dniach 19-20 czerwca 2023 roku na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu odbyło się IV Międzynarodowe Spotkanie projektu „Critical ARts Education for Sustainable Societies” (CARE/ss). Projekt CARE/ss jest dofinansowany przez Unię Europejską (grant 2021-1-CY01-KA220-HED-000032127) i realizowany w partnerskie międzynarodowym pięciu uczelni (UAM w Poznaniu jest jednym z partnerów).

Organizatorem wydarzenia (szczegółowy program w załączeniu) była Pracownia Pedagogiki Szkolnej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 4 uczelni zagranicznych: Frederick University (Cypr), Aristotle University of Thessaloniki (Grecja), University of Malta (Malta), University of Barcelona (Hiszpania) oraz członkowie projektu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w składzie: dr Mateusz Marciniak (koordynator krajowy), prof. UAM dr hab. Sylwia Jaskulska, dr Katarzyna Forecka-Waśko i dr Michalina Kasprzak. W organizację wydarzenia zaangażowane były także: prof. UAM dr hab. Renata Wawrzyniak-Beszterda, mgr Karina Barecka oraz mgr Anna Wojczyńska (Pracownia Pedagogiki Szkolnej).

Pierwszego dnia zrealizowano spotkania koordynatorskie z kierownik projektu Victorią Pavlou (Frederick University, Nicosia) oraz wizytowano wybrane poznańskie instytucje związane z tematyką projektu (sztuka zaangażowana społecznie i edukacja artystyczna). W trakcie pierwszego dnia wraz z naszymi gośćmi odwiedziliśmy Muzeum Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego wraz z towarzyszącymi wystawami) oraz Wyspę Katedralną (w ramach wizyty na Ostrowie Tumskim m.in. Katedrę Poznańską, dawną siedzibę Akademii Lubrańskiego oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci). W trakcie spaceru zatrzymaliśmy się także przy unikatowym, grającym muralu – Zielona Symfonia (znajdującym się pod opieką Fundacji Artystyczno-Edukacyjna PUENTA).

Drugiego dnia odbyło się seminarium projektowe, które otworzyła Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, witając zagranicznych gości oraz wprowadzając w tematykę spotkania. Następnie podsumowanie dotąd zrealizowanych działań i aktualnych wyzwań projektowych przedstawiła kierowniczka projektu, prof. Victoria Pavlou (Frederick University). Dr Mateusz Marciniak przedstawił sprawozdanie i plan działań w ramach zapewniania wysokiej jakości projektu i wyzwania w tym zakresie. Prof. Raphael Vella i dr Maria Cutajar (University of Malta) przedstawili raport dotyczący lokalnych programów kształcenia nauczycieli, realizowanych w uczelniach partnerskich projektu. Po przerwie prof. Martha Ioannidou (Aristotle University of Thessaloniki) poprowadziła dyskusję na temat dalszych działań projektowych, w tej części krótkie prezentacje przedstawił każda z uczelni partnerskich. Pod koniec spotkania dr Jose Aurelio Castro Varela (University of Barcelona) zaprezentował zarys kolejnych działań, dotyczących funkcjonowania społeczności profesjonalnego uczenia się. Spotkanie zakończyły dyskusje partnerów projektu na temat strategii zbierania danych i prac podejmowanych w ramach realizacji finalnego rezultatu projektu (podręcznik akademicki). Na podsumowanie owocnych obrad odbyliśmy spacer poznańskim Traktem Królewsko-Carskim wizytując między innymi Collegium Minus i Collegium Maius UAM w Poznaniu.

Logo CaressCo-funded by EU