Surdologopedia

O studiach
Cele teoretyczne surdologopedii skoncentrowane są na swoistościach komunikacji osób z uszkodzeniem słuchu i jej uwarunkowaniami biopsychospołecznymi. W kontekście praktycznym surdologopedia odnosi się do terapii mowy u osób z różnym rodzajem i stopniem zaburzeń słuchu, diagnozy zdolności komunikacyjnych w celu ich usprawniania, korygowania i kompensowania, profilaktyki pierwotnych i wtórnych zaburzeń komunikacji (w tym mowy) wynikających z uszkodzenia słuchu. Jednym z głównych zadań surdologopedii jest zatem rozwijanie różnych sposobów komunikacji, umiejętności nadawania i odbierania tekstów słownych, pisemnych lub sygnalizacyjnych dzieci z wadą słuchu, którego celem jest przygotowanie do swobodnego porozumiewania się z otoczeniem. Brak lub ograniczenie kontroli słuchu w przypadku mowy artykułowanej u osób z zaburzeniami możliwości słyszenia sprawia, że sytuacja kształtowania mowy pod względem fonetycznym, leksykalnym czy gramatycznym wymaga od surdologopedy znajomości nie tylko podstaw logopedii, ale również surdopedagogiki. Czynnikami determinującymi kształtowanie się mowy u osób z wadą słuchu są bowiem m.in. etiologia niepełnosprawności, rodzaj uszkodzenia słuchu (przewodzeniowy, odbiorczy, mieszany) czy etap rozwoju mowy, w którym pojawiło się uszkodzenie słuchu (prelingwalny, perilingwalny, poslingwalny). Istotne dla terapii logopedycznej osób z uszkodzeniem słuchu są również poziom ich rozwoju intelektualnego i emocjonalnego, czas zaaparatowania, zastosowany rodzaj rehabilitacji słuchu, to czy rodzice dziecka są osobami słyszącymi czy niesłyszącymi, jakie są możliwości wsparcia z ich strony terapii logopedycznej. Wszystkie te uwarunkowania rzutują na jakość oddziaływań logopedycznych, wymagają jednak pogłębionej wiedzy terapeuty właśnie z obszaru surdopedagogiki.

Adresaci
Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów podyplomowych w zakresie logopedii, a także studiów wyższych magisterskich ze specjalnością logopedyczną.

Cel studiów
Celem kształcenia w ramach Studiów Podyplomowych Surdologopedia jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie logopedów do pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z uszkodzonym słuchem. Specyfika oddziaływań logopedycznych związanych z kształtowaniem kompetencji komunikacyjnych osób z uszkodzeniem słuchu wymaga od nauczyciela logopedy umiejętności wykraczających poza zakres standardowych usług logopedycznych. Związane to jest z kształtowaniem mowy w przypadku jej braku lub utraty, usuwaniem zaburzeń głosu, trudności w czytaniu i pisaniu u osób z uszkodzonym narządem słuchu.

Warunki ukończenia studiów
- Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń ze wszystkich przedmiotów określonych planem studiów oraz pozytywny wynik egzaminu końcowego.
- Na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych wpisuje się ostateczny wynik studiów określany na podstawie średniej ocen ze wszystkich przedmiotów realizowanych w toku studiów, zgodnie Regulaminem studiów podyplomowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 30.09.2019r.
- Uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych po uiszczeniu należności za czesne i rozliczeniu się z karty obiegowej

Zapraszam
dr hab. Magdalena Olempska-Wysocka
kierownik Studiów Podyplomowych Surdologopedia

Program studiów

Organizacja studiów
- Studia trwają 2 semestry i obejmują 320 godzin zajęć, w tym 60 godzin praktyk (łącznie 60 ECTS),
- Zajęcia odbywają się w trybie mieszanym (wykłady on-line oraz zajęcia realizowane na terenie uczelni) - w soboty i niedziele w godz. 8.00-16.30, (praktyki w piątki lub poniedziałki) 1-2 razy w miesiącu.

UWAGA! PRZEDŁUŻAMY REKRUTACJE DO 10 grudnia 2023 roku.

Komunikat dla kandydatów na Studia Podyplomowe SURDOLOGOPEDIA - nabór na rok 2023/2024

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się wyłącznie w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się elektronicznie na stronie internetowej  https://usosirk.amu.edu.pl/)

Instrukcja  - system IRK  -  pobierz

W razie jakichkolwiek problemów z rejestracją np. aktywacja konta, zapraszamy do kontaktu.

Termin rejestracji w systemie IRK: 

14.09.2023r. godz. 14:00 - 10.12.2023 r.

Wymagane dokumenty

  • Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wygenerowane z systemu IRK (proszę nie wgrywać zdjęć -  podpisany skan należy dołączyć, wgrać do systemu, a oryginał należy dostarczyć do sekretariatu podczas pierwszego zjazdu)
  • Klauzula informacyjna – rekrutacja na studia podyplomowe
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych II stopnia (magisterskich) lub studiów jednolitych magisterskich (oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie podczas pierwszego zjazdu, skan należy dołączyć/wgrać do systemu)
  • dyplom ukończenia studiów podyplomowych – Logopedia lub studiów wyższych magisterskich ze specjalnością logopedyczną w celu ich weryfikacji przez osobę przyjmującą dokumenty.

Studia są uruchamiane tylko w przypadku zgłoszenia się wymaganej minimalnej liczby kandydatów. Planowany termin rozpoczęcia zajęć.......... r.

Nauka na Studiach Podyplomowych Surdologopedia na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM jest odpłatna.

W roku akademickim 2023/2024 planowana opłata za czesne wynosi 2250,00 zł/semestr (płatne w ratach). Czesne za całe studia wynosi 4500 zł.

Zajęcia realizowane są w formie wykładów (on-line), ćwiczeń/laboratoriów (na terenie uczelni) oraz praktyk realizowanych we własnym zakresie.

Microsoft Teams (MS Teams) to aplikacja do prowadzenia zajęć zdalnych w czasie rzeczywistym.

Do poczty studenckiej możesz zalogować się na stronie:
https://outlook.office.com/mail/inbox

Zobacz jak zalogować się do poczty studenckiej po raz pierwszy: 
http://www.office365.amu.edu.pl/pierwsze_logowanie.htm

Inne instrukcje dotyczące poczty, w tym przekierowanie poczty na inny adres mailowy, znajdują się na: 
http://www.office365.amu.edu.pl/instrukcje.htm

USOSweb to aplikacja stowarzyszona z systemem USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) i stanowiąca jego integralną część. Jest to serwis www oparty o dane zgromadzone w centralnej bazie USOS i codziennie uzgadniający te dane.

W USOSweb studenci mogą przeglądać oceny i zaliczenia, kontrolować rozliczanie płatności i wypełniać ankiety. Nauczyciele akademiccy mogą w systemie USOSweb wypełniać elektroniczne protokoły, wysyłać maile do swoich grup studenckich itp.

Dostęp do systemu USOSweb możliwy jest poprzez zalogowanie się w Centralnym Systemie Uwierzytelniania. Konta dostępu do systemu tworzone są z chwilą przyjęcia na studia, po przeniesieniu danych z systemu Internetowej Rekrutacji do bazy USOS.

USOSweb - przejdź do serwisu Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89, bud. D
60-568 Poznań

Kierownik:
dr hab. Magdalena Olempska-Wysocka
e-mail: surdologopedia@amu.edu.pl
magda.olempska@amu.edu.pl

Osoba do kontaktu dla studentów i kandydatów
lic. Agnieszka Sobkowiak
tel. 61 829 23 46, pok. 103 bud. D
e-mail: agnieszka.sobkowiak@amu.edu.pl

Sekretariat Studiów Podyplomowych
mgr Anna Światłowska
tel.: 61 829 21 59, pok. 119 bud. D
e-mail: anna.swiatlowska@amu.edu.pl