Autyzm - Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Zapraszamy
do rekrutacji
zapisz  się on-line  >> klik  <<

Program studiów obejmuje przedmioty, które zapewniają absolwentom ich osobisty i zawodowy rozwój, wpływają na świadome kierowanie karierą, podnoszą konkurencyjność na rynku pracy. Uzyskana wiedza, umiejętności, kompetencje przyczyniają się do podnoszenia świadomości społecznej na temat niepełnosprawności ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Celem studiów jest odpowiednie przygotowanie kadry pedagogicznej do pracy z uczniem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - model edukacji włączającej w Polsce umożliwia kształcenie dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie tylko w placówkach specjalnych i integracyjnych, ale także w placówkach ogólnodostępnych (por. Dz. U. 2017, poz. 1578, Dz. U. 2012, poz. 1169, art. 24).

Studia trwają 3 semestry. Obejmują 630 godzi (390 godz. + 120 godz. praktyka + 60 godz. kształcenie kierunkowe + 60 godz. praktyka zawodowa). Zajęcia odbywają się co 2 tygodnie w soboty i w niedzielę w godz. 8.00-16.30.
Praktyki przewidziane w programie realizowane będą w placówkach oświatowych obejmujących swą opieką dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, w organizacjach pozarządowych (fundacje, stowarzyszenia), w warsztatach terapii zajęciowej, w mieszkalnictwie wspomaganym.

Sylwetka absolwenta z informacją o kwalifikacjach i uprawnieniach, które uzyska absolwent studiów podyplomowych:
Specjalność edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wyposaża absolwentów w unikatowe kompetencje i kwalifikacje, pozwalające na podjęcie zatrudnienia w:

  • przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym objęci są uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydawane ze względu na zaburzenia ze spektrum, autyzmu na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, specjalisty i asystenta nauczyciela specjalisty (Dz. U. 2017, Poz. 1578, §7, p.2),
  • zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach specjalnych, ogólnodostępnych; szkołach podstawowych ogólnodostępnych, specjalnych i integracyjnych, szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych, specjalnych i integracyjnych, specjalnych ośrodkach szkolnowychowawczych dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie przedszkola, szkoły lub rodzaju placówki (Dz. U. 2017, poz. 1575, §15, p.2 i 3),
  • warsztatach terapii zajęciowej,
  • środowiskowych domach samopomocy,
  • domach pomocy społecznej,
  • mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
  • organizacjach pozarządowych (fundacje, stowarzyszenia) dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu rodzin.

Terminy zjazdów 2023-2025

Terminy zjazdów 2022-2024

Terminy zjazdów 2021-2023

Program studiów

Warunki rekrutacji:
Studia skierowane są do absolwentów studiów wyższych drugiego stopnia (magisterskich) oraz studiów magisterskich jednolitych z przygotowaniem nauczycielskim lub pedagogicznym
-

Wymagane dokumenty

  • Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wygenerowane z systemu IRK (proszę nie wgrywać zdjęć - podpisany skan należy dołączyć, wgrać do systemu, a oryginał należy dostarczyć do sekretariatu podczas pierwszego zjazdu)

Klauzula informacyjna – rekrutacja na studia podyplomowe


- kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia (magisterskich) oraz studiów magisterskich jednolitych z przygotowaniem nauczycielskim lub pedagogicznym (oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie podczas pierwszego zjazdu, skan należy dołączyć wgrać do systemu)

-  zaświadczenie o uprawnieniach pedagogicznych  (skan należy dołączyć wgrać do systemu, a oryginał zaświadczenia należy dostarczyć do sekretariatu podczas pierwszego zjazdu)

Komunikat dla Kandydatów na Studia Podyplomowe Autyzm - Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - nabór na rok 2023/2024.

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się elektronicznie na stronie internetowej https://usosirk.amu.edu.pl/

Instrukcja  - system IRK  -  pobierz

W razie jakichkolwiek problemów z rejestracją np. aktywacja konta, zapraszamy do kontaktu.

Termin rejestracji w systemie IRK:

  • 24.06-15.10.2023

Opłaty:
Czas trwania studiów: 3 semestry
Koszt studiów za 3 semestry to 4700 zł, płatne w ratach

System USOS na UAM

Pierwsze logowanie

Logowanie do poczty

Inne instrukcje dot. poczty

Kierownik:
dr Aneta Wojciechowska
Zakład Pedagogiki Specjalnej

Osoba do kontaktu dla studentów i kandydatów:
mgr Zofia Puzio
tel.: 61 829 23 25
e-mail: sofi@amu.edu.pl

Sekretariat Studiów Podyplomowych:
mgr Natalia Biskupska
tel. 61 829 20 75
e-mail: natalia.biskupska@amu.edu.pl

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89, bud. D, pok. 102
60-568 Poznań