Data wydarzenia:

Zaproszenie na wykład Pana prof. Wiesława Ambrozika

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zaprosić na kolejne spotkanie z cyklu Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nasze zaproszenie przyjął Pan Profesor Wiesław Ambrozik, który wygłosi wykład pt.: Karać i  izolować czy ponownie uspołeczniać i przystosowywać? Refleksje wokół funkcjonalności systemu resocjalizacji.

Spotkanie odbędzie się w dniu 19 kwietnia 2023 o godzinie 17.00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań.

Wykład będzie również transmitowany na kanale You Tube.  Dostęp do spotkania poprzez link: https://youtube.com/live/E1oTaFSwrFk?feature=share

O wykładzie:

Choć oświeceniowa i pozytywistyczna koncepcja człowieka zmieniła poglądy na istotę winy i kary oraz na  jej rozległość i funkcje, to jednak nie psychologiczne czy pedagogiczne koncepcje kary legły u podstaw kształtujących się systemów resocjalizacyjnych działających wobec nieletnich i dorosłych przestępców. W dalszym bowiem ciągu o jego kształcie i funkcjonowaniu decydowały i decydują do dziś jurystyczne czy kryminologiczne koncepcje kary, której celem jest  przede wszystkim zagwarantowanie społeczeństwu poczucie ładu, bezpieczeństwa i sprawiedliwości,  a nie zresocjalizowanie wykolejonych jednostek. Podejściu temu wtóruje równocześnie  swoisty psychologizm, sprowadzający proces resocjalizacji do działań terapeutycznych, realizowanych w kompletnej izolacji społecznej i towarzyszącemu jej przekonaniu, że uspołecznione w ten sposób świadomość i postawy przestępcy już zawsze przejawiać się będą w dowolnych sytuacjach społecznych, w jakich on znajdzie  się w bliższej czy dalszej przyszłości.

Wiesław Ambrozik -  profesor nauk społecznych doktor habilitowany, absolwent kierunku pedagogika w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w latach 2002-2008, v-ce przewodniczący Rady Polityki Penitencjarnej - organu doradczego  Ministra Sprawiedliwości RP w latach 2010 – 2018, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, przewodniczący Sekcji Pedagogiki  Resocjalizacyjnej KNP PAN, założyciel i wieloletni kierownik Zakładu Resocjalizacji WSE UAM. Autor licznych publikacji  z zakresu pedagogiki społecznej oraz pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej,  koncentrujących się w szczególności wokół  problemów funkcjonowania systemu profilaktyki społecznej i resocjalizacji wobec nieletnich i dorosłych przestępców. Najważniejsze publikacje książkowe to: Sytuacja społeczna dziecka rodziny alkoholicznej w kulturowo zaniedbanym rejonie wielkiego miasta, Poznań 1983,  Wychowawcze funkcjonowanie średniego miasta uprzemysłowionego. Analiza systemowa ze szczególnym uwzględnieniem funkcji samoregulacyjnych, Poznań 1991; Dewiacje wychowawcze w środowisku wiejskim. Poznań 1997; Pedagogika resocjalizacyjna. W stronę uspołecznienia systemu oddziaływań, Kraków 2016; Stanisław Kowalski –  pamięć postaci uczonego i kontynuacje jego dorobku, (współredakcja J. Modrzewski), Poznań 2021; Współczesne problemy resocjalizacji. W stronę integracji teorii z praktyką (współredakcja M. Konopczyński), Kraków 2022. Promotor 13 prac doktorskich

Serdecznie zapraszamy,

prof. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski i dr Izabela Cytlak

Szkoła Nestorów Nauki UAM

Zakład Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej UAM