W imieniu zespołu Gdy Nauka jest Kobietą UAM pod kierownictwem JM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz trzech wydziałów współorganizujących zapraszamy do udziału w konferencji naukowej z cyklu #LaboratoriumKobietUAM
pt. “Zostanę Noblistką”.
VI. Laboratorium Kobiet poświęcone będzie sytuacji kobiet w szeroko rozumianych naukach ścisłych (STEM, ICT).
Termin spotkania jest szczególny. 7 listopada przypada rocznica urodzin Marii Skłodowskiej - Curie (1867) oraz rocznica przyznania tej wielkiej Uczonej samodzielnej Nagrody Nobla z chemii za odkrycie polonu i radu (1911).
Chcemy przy tej historycznej okazji, spotkać się i posłuchać o odkryciach współczesnych naukowczyń, o ich drodze do sukcesu oraz zastanowić się i podyskutować o sytuacji studentek, doktorantek i badaczek pracujących w szeroko rozumianych naukach ścisłych. Będziemy rozmawiać o ich sukcesach, codzienności i barierach, jakie stoją na drodze harmonijnego rozwoju kariery naukowej i życia osobistego a także o skutecznych strategiach prorównościowych w środowisku akademickim.
Konferencji towarzyszyć będą trzy wystawy poświęcone postaciom i karierom kobiet w nauce, akcja społeczna #ZnajdźSwojąBohaterkę oraz premiera dwóch szczególnych publikacji (które otrzymają osoby uczestniczące).
Na konferencję przybędą również #Szyfrodziewczyny z Centrum Szyfrów ENIGMA oraz naukowczynie z przeszłości, w role których wcieliły się studentki z Koło Naukowe Edukacji Równościowej "Emancypacja"
Konferencja skierowana jest do środowiska naukowego, zarówno osób pracujących, jak i studiujących oraz wszystkich zainteresowanych tematem działań prorównościowych w edukacji i nauce.
Wymagana jest rejestracja poprzez formularz
Organizatorzy konferencji
Zespół “Gdy Nauka jest Kobietą”
PATRONATY/MATRONATY
Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM
Rzecznik Praw i Wolności Akademickich UAM
Pełnomocniczka Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami UAM
Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM Gender Studies UAM
Fundacja Muzeum Historii Kobiet
Koordynacja:
dr hab. Edyta Głowacka Sobiech prof. UAM
dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska prof. UAM