Data wydarzenia:

Wykład Pani prof. Seweryny Wysłouch

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na wykład Pani prof. Seweryny Wysłouch pt. „Transformacje medialne literatury", który wyjątkowo odbędzie się w formule on-line dnia 29.03.2023.

Link do spotkania:  https://youtube.com/live/TfgEpU8R548?feature=share

O wykładzie:

Nie tylko pierwsze filmy fabularne oparte były na literackich pierwowzorach. Nawet dziś literatura traktowana jest jako magazyn fabuł, wątków, problemów. Obraz dominuje nad słowem, powieści poznajemy często nie w cichej lekturze, ale na ekranie. Media sięgają coraz śmielej po teksty, wyróżniające się oryginalnym kształtem językowym, zdawałoby się nie nadające się do ekranizacji. Literatura, przenoszona na obraz w adaptacjach, animacjach, cyklach ilustracji, ulega transformacjom, które chciałabym pokazać. Co dzieje się na ekranie z fabułą? jak traktowany jest język czy dyskurs metafizyczny? Przykładami będą Katedra T. Bagińskiego, Pani Dalloway V. Woolf, Lokomotywa Z. Rybczyńskiego, Ogród rozkoszy ziemskich L. Majewskiego i cykl ilustracji I. Chmielewskiej do wiersza K. Miłobędzkiej.

Seweryna Wysłouch

Emerytowana prof. Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, w l. 1997–2011 kierownik Zakładu Semiotyki Literatury. Zajmuje się prozą XX w. (Proza Michała Choromańskiego, 1977; Problematyka symultanizmu w prozie, 1981; Narracje małe i duże, 2015);  koegzystencją słowa i obrazu (Literatura a sztuki wizualne, 1994; Literatura i semiotyka, 2001; Wyprzedaż semiotyki, red. M. Brzóstowicz-Klajn i B. Kaniewska, 2011) i transformacją literatury w mediach (red. z B. Przymuszałą: Ruchome granice literatury, 2009; Literatura w kręgu sztuki. Tematy – konteksty – medialne transformacje, 2016). Autorka prac o wybitnych teoretykach literatury (T. Grabowskim, K. Troczyńskim, J. Ziomku) i współredaktorka Stulecia poznańskiej polonistyki, t. 1-3, Poznań 2018-2019). Angażowała się w problemy dydaktyki literatury (współautorka z B. Chrząstowską Poetyki stosowanej, 1974, 1978, 2000, oraz – z B. Chrząstowską i E. Wiegandtową Literatury współczesnej. Podręcznika dla maturzystów, 1992, 1993, 1997).

Zapraszamy serdecznie,

prof. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski

dr Izabela Cytlak

Zakład Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej