Zakład Poradnictwa Społecznego Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sekcja Poradnictwa Pedagogicznego KNP PAN mają zaszczyt zaprosić do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Wielowymiarowość pomocy, wsparcia społecznego i poradnictwa Perspektywa interdyscyplinarna, pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, International Coaching Federation oraz UNESCO UniTwin.
Turbulentna rzeczywistość społeczna naznaczona licznymi kryzysami na płaszczyźnie krajowej, regionalnej i lokalnej ma coraz większy wpływ na kształt jednostkowych biografii. Mikroświaty funkcjonowania człowieka cechuje permanentna zmiana, nieustanna konieczność dostosowywania się do wyzwań społecznych i zmagania się z licznymi sytuacjami trudnymi, wydarzeniami krytycznymi. Kryzys pandemiczny, pełnoskalowa wojna za naszą wschodnią granicą, stale wybuchające konflikty w różnych rejonach świata, kryzysy migracyjne, jak i coraz trudniejsze do opanowania wyzwania klimatyczne to tylko niektóre z nich o charakterze ponadregionalnym czy globalnym, które uruchamiają doświadczenia poszukiwania i udzielania pomocy. Także w wymiarze jednostkowym ludzie toczą nieustanne zmagania z wymaganiami życiowej codzienności, układaniem relacji rodzinnych, rówieśniczych, wyzwaniami edukacyjnymi, ekonomicznym, związanymi z rynkiem pracy.
Wielu z tych trudności można uniknąć lub zminimalizować ich negatywne efekty korzystając z profilaktycznych działań specjalistów wzmacniających posiadane zasoby osobiste i środowiskowe, w wielu przypadkach można także przepracować ich skutki w ramach różnych działań pomocowych.
Proponowana konferencja, do udziału w której serdecznie Państwa zapraszamy, to już szósta edycja cyklicznego przedsięwzięcia naukowego organizowanego przez Zakład Poradnictwa Społecznego Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.
W ramach VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej chcielibyśmy zaproponować refleksję wokół następujących zagadnień:
* kierunki rozwoju poradnictwa – wymiar temporalny (przeszłość, teraźniejszość, wyzwania przyszłości);
* wymiar filozoficzno-etyczny, prawny, socjologiczny, polityczno-ekonomiczny i organizacyjny działań pomocowych;
* poradnictwo na rzecz zrównoważonego rozwoju;
* poradnictwo w systemie edukacji – wymiary poradnictwa, adresaci pomocy, osoby wspierające;
* poradnictwo w systemie pomocy społecznej – wymiary działań pomocowych;
* poradnictwo w systemie resocjalizacji – specyfika, aspekty funkcjonalne, podstawy teoretyczne i praktyczne rozwiązania;
* wymiary poradnictwa profesjonalnego i nieprofesjonalnego;
* wymiary poradnictwa realizowanego w świecie realnym (rzeczywistym) i w świecie wirtualnym;
* praktyka pomagania – rozwiązania nowe i „na nowo” odczytane z uwzględnieniem poradnictwa niedyrektywnego (np. coachingu).
W trakcie wydarzenia przewidziane są sesje plenarne oraz tematyczne, a uczestnicy będą mieli okazję wygłosić referaty, których publikacje, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, mogą znaleźć się w czasopismach naukowych Wydziału Studiów Edukacyjnych. Konferencja odbędzie się w formule stacjonarnej.
Serdecznie zachęcamy do przesyłania zgłoszeń do 7 lutego 2025 roku na adres: pomocwse@amu.edu.pl. Szczegóły dotyczące udziału oraz wymagań organizacyjnych znajdują się w komunikacie organizacyjnym.
Mamy nadzieję, że konferencja ta stanie się inspirującym forum do konstruktywnych debat oraz wspólnego poszukiwania skutecznych rozwiązań wobec współczesnych wyzwań pomocowych.
Z poważaniem,
Komitet Organizacyjny Konferencji