Data wydarzenia:

Hołd pruski i jego konsekwencje (zawsze edukacyjne) - konferencja naukowa

Pół tysiąca lat upływa właśnie od politycznego gestu, jakim był w historii Europy i świata tzw. „hołd pruski”, w którym Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego „ukorzył się” jako lennik przed Królem Polski.
Akt ten, poprzedzony różnymi przyczynami, pociągnął za sobą liczne konsekwencje w zakresie polityki „czystej” („politycznej”), polityki gospodarczej, a także polityki kulturowej, w tym zaś w zakresie również „polityki oświatowej”, trwające po dziś dzień.
Warto zatem dla ogólnoedukacyjnych względów przyjrzeć się rzeczonemu „hołdowi pruskiemu” z różnorakich perspektyw poznawczych i aksjologicznych, pochylając się nad „nim” między innymi tak, jak pochyla się Stańczyk ze sławnego obrazu Jana Matejki.
Zakład Historii Kultury i Edukacji oraz Zakład Pedeutologii Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zapraszają wszystkich zainteresowanych (a wszyscy takimi wszak być powinni:) na konferencję „hołdowi pruskiemu” poświęconą, jaka odbędzie się dokładnie w 500 lat po tytułowym wydarzeniu, tj. 10 kwietnia 2025 r., w godz. 9.00-14.00, w sali 508D na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, przy ul. Szamarzewskiego 89, w Poznaniu.
Program konferencji Organizatorzy przekażą już wkrótce.

Komitet Naukowy:
prof. zw. dr hab. Dorota Żołądź-Strzelczyk
dr hab. Przemysław Matusik, prof. UAM
dr hab. Katarzyna Kabacińska-Łuczak, prof. UAM
dr hab. Marek Budajczak, prof. UAM

Komitet Organizacyjny:
dr hab. Marek Budajczak, prof. UAM
dr hab. Krzysztof Ratajczak, prof. UAM
dr Michał Nowicki
mgr Sarah Taylor-Jaskólska

Patronaty:
Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, prof. UAM dr hab. Waldemar Segiet
Towarzystwo Historii Edukacji