Studenckie Koło Naukowe Poradnictwa Społecznego "poMOC”
Siedziba koła: Zakład Poradnictwa Społecznego
Opiekunowie koła: dr Agnieszka Skowrońska-Pućka, mgr Żaneta Garbacik
Prezes: Oliwia Dardas
Vice-prezes: Alicja Pawłowska
Kontakt: tel. 61 829 23 76 a.pucka@amu.edu.pl
FB: https://www.facebook.com/poMOC12
Cele koła:
W ramach działalności w kole naukowym studenci mają możliwość poszerzenia wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu pomocy psychopedagogicznej, poradnictwa, coachingu, tutoringu poprzez:
– współpracę z instytucjami i placówkami udzielającymi wsparcie osobom w różnych kategoriach wiekowych - dzieciom, młodzieży i dorosłym,
– organizację seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów,
– uczestnictwo w konferencjach naukowych, szkoleniach, warsztatach rozwijających umiejętności społeczne i wzbogacających warsztat pracy pedagoga oraz projektach naukowo-badawczych.
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA:
Realizacja projektu badawczego „Sytuacyjne i dyspozycyjne radzenie sobie ze stresem wśród dzieci i młodzieży”.
WSPÓŁORGANIZACJA KONFERENCJI wraz z Zakładem Poradnictwa Społecznego:
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt: „Edukacja - między filozofią a naukami szczegółowymi (z uwzględnieniem sztuk wszelakich)”, która odbyła się na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pomagający i wspomagani. Potrzeby – kompetencje – relacje pomocowe i poradnicze”
I Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Diagnoza i jej zastosowanie w kontekście jednostkowym i społecznym” (wraz z Zakładem Metodologii Nauk o Edukacji oraz Zakładem Poradnictwa Społecznego)
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Obszary poradnictwa i wsparcia społecznego. Tradycyjne i alternatywne strategie, formy, metody pomocy”
II Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Diagnoza i jej zastosowanie w kontekście jednostkowym i społecznym” (wraz z Zakładem Metodologii Nauk o Edukacji oraz Zakładem Poradnictwa Społecznego)
CZYNNY UDZIAŁ W KONFERENCJACH NAUKOWYCH
X Konferencja Naukowa Organizacji Studenckich Wydziału Studiów Edukacyjnych pt. „Między radością a cierpieniem. Wyzwania współczesnej pedagogiki”.
Udział w Międzynarodowej Konferencji w Treysa pt."The competencies' development for students of social workers and educators - theoretical and practical context” (w ramach wymiany UAM z Uniwersytetem w Darmstadt).
WSPÓŁORGANIZOWANIE SEMINARIÓW NAUKOWYCH
CZYNNY UDZIAŁ W SEMINARIACH NAUKOWYCH
Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie.
DZIAŁALNOŚĆ DOTYCZĄCA SAMOKSZTAŁCENIA:
PRZYGOTOWANIE WARSZTATÓW
Organizacja i koordynacja warsztatów w ramach Międzynarodowego Tygodnia Coachingu The Coaching Week
Organizacja i przeprowadzenie warsztatu pt: "Młodzież i młodzi dorośli w kulturze lęku. Dialog motywujący w zaburzeniach lękowych a zmiana w życiu " - warsztat psychologiczny w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki UAM
UDZIAŁ W WARSZTATACH
Aktywny udział w niżej wskazanych warsztatach w ramach Międzynarodowego Tygodnia Coachingu The Coaching Week
Udział w warsztatach Festiwalu Nauki i Sztuki UAM
INNE:
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Laureaci V edycji konkursu Fund_Akcja. Konkurs organizowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). SKN poMOC zostało jednym z laureatów konkursu w kategorii: popularyzacja nauki i przedsiębiorczości. Tytuł projektu: Dzielimy się poMOCą. Szkolne pogotowie samopoMOCowe.
Przeprowadzenie cyklu warsztatów profilaktyczno-rozwojowych „Rówieśnicze pogotowie samopomocowe” dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych w ramach uzyskanego przez FundAkcje dofinansowania. Klasy biorące udział w projekcie uczestniczyły w trzech spotkaniach warsztatowych: Spotkanie I – MAMY TĘ MOC – identyfikacja indywidualnych zasobów, talentów, mocnych stron, potencjału. Funkcje emocji w życiu człowieka, dlaczego złość nie jest taka zła? Co staje się możliwe dzięki temu, że odczuwamy emocje? Spotkanie II – JESTEŚMY POMOCNI – nazywanie emocji, identyfikowanie wydarzeń, które mogą prowadzić do wystąpienia reakcji kryzysowej. Sposoby radzenia sobie, kompetencje nastoletniego pomagacza, zasady pomagania. Spotkanie III – ZACHOWAĆ MOC – dbanie o swój dobrostan, sposoby radzenia sobie ze stresem, zmianą, zdrowy styl życia. Przekazanie uczniom informacji o podmiotach, do których mogą (także anonimowo) zgłosić stan zagrożenia życia albo poważne krzywdzenie rówieśnika.
Maraton Pisania Listów Amnesty International na WSE UAM
Współorganizacja Festynu Rodzinnego UAM
Udział w Targach Organizacji Studenckich WSE UAM
Udział w Drzwiach Otwartych WSE UAM