Studenckie Koło Naukowe Pedagogów Społecznych "Liczy się człowiek"

Liczy się człowiekSiedziba Koła: Zakład Pedagogiki Społecznej
Opiekun Koła: prof. UAM dr hab. Ewa Włodarczyk
Prezeska Koła: Marianna Racka marrac9@st.amu.edu.pl
V-ce Prezeska Koła: Katarzyna Gapska katgap@st.amu.edu.pl
Kontakt: liczysieczlowiek@amu.edu.pl

Nasze cele:

1. Prowadzenie działalności naukowo-badawczej, w tym: uczestnictwo w seminariach i konferencjach naukowych, udział w projektach badawczych, organizowanie konferencji, seminariów, debat, prezentacji.
  2. Wymiana doświadczeń z instytucjami oraz organizacjami naukowymi i społecznymi w Polsce.
  3. Prowadzenie warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, opartych na autorskich pomysłach członków koła.
  4. Rozwijanie umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych członków koła.
  5. Organizowanie akcji pomocowych dla różnorodnych osób i grup beneficjentów znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
  6. Podejmowanie działań budujących pozytywny wizerunek Wydziału Studiów Edukacyjnych oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Dotychczasowe wybrane działania:

• Wielokrotny udział w ogólnopolskim projekcie pomocowym „Szlachetna Paczka”
  • Inicjowanie i przeprowadzanie działań o charakterze pomocowym dla różnych odbiorców tych inicjatyw, w tym koordynowanie zaangażowania całego wydziału, m. in. udział w akcji charytatywnej „Wygramy dla Klaudii”, w ogólnopolskiej akcji „Złóż serce dla hospicjum”, w akcji zbiórki odzieży dla podopiecznych dwóch placówek z terenu Poznania
  • Reprezentowanie i promowanie WSE oraz UAM, podczas XXI edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, w trakcie Targów Edukacyjnych, odbywających się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, ‘Drzwi Otwartych na WSE UAM’ i ‘Dnia Kandydata UAM’
  • Przygotowanie i wystawienie przedstawienia teatralnego podczas III Festynu Rodzinnego "Na tropie lata z rodziną zastępczą" w Poznaniu
  • Współorganizowanie seminariów naukowych, w tym seminarium „Wielkopolscy Kawalerowie Orderu Uśmiechu” (połączone z wystawą) zorganizowane z okazji 50-lecia istnienia idei nadawania odznaczenia Orderu Uśmiechu oraz Ogólnopolskie Seminarium Naukowe „Punkt widzenia – interdyscyplinarne ujęcie środowiska osób niewidomych”
  • Współorganizowanie i czynny udział (w postaci referatów i organizowania warsztatów) w odbywającej się corocznie Konferencji Naukowej Organizacji Studenckich na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
  • Wygłaszanie referatów podczas konferencji i seminariów naukowych organizowanych przez uczelnie w Poznaniu, jak również w innych miastach w Polsce
  • Pisanie i publikacja artykułów naukowych do czasopisma “Naukowe Zeszyty Studenckie”
  • Organizowanie konferencji naukowych - “Współczesna rodzina w zmieniającym się świecie”
  • Spotkania z pracownikami naukowymi i praktykami z obszaru wsparcia społecznego
  • Przeprowadzenie wielu warsztatów, dla różnych grup odbiorców, m. in.: „Każdy może pomagać”, „Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością”, „Harcerstwo – pasja, która stała się moim zawodem, czyli jak wykorzystywać harcerskie formy pracy w edukacji”, „Czy relaks może być pasją?”, „Pomaganie – (nie)zwykła sprawa”
  • Współpraca z innymi Kołami Naukowymi działającymi na Wydziale Studiów Edukacyjnych i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;

W roku akademickim 2023-24: działalność zawieszona.