Koło Naukowe Pedagogiki Dziecka
Siedziba: Wydział Studiów Edukacyjnych, Zakład Pedagogiki Dziecka, ul. Szamarzewskiego 89D, pokój 412
Opiekunka Koła: mgr inż. Anna Klichowska annkli@amu.edu.pl
Prezeska Koła: Julia Makowska julmak3@st.amu.edu.pl
Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/knepiw?fref=ts
Kim jesteśmy?
Koło Naukowe Pedagogiki Dziecka (wcześniej: Studenckie Koło Naukowe Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej) działa od 2012 roku. Po ponad 10 latach aktywności naturalnie wprowadzamy trochę zmian. Niezmiennie jesteśmy otwarci na zgłębianie problematyki szeroko rozumianego świata dziecka. Co roku wyznaczamy sobie jednak nieco inne kierunki działań, choć ich cele są względnie stałe.
Nasze cele i wybrane sposoby ich realizacji:
- wdrażanie do działalności naukowej np. pomoc w organizacji konferencji i seminariów, udział w tego typu wydarzeniach, uczestnictwo w badaniach naukowych, a także realizacja własnych projektów badawczych;
- pogłębianie wiedzy oraz samokształcenie w obszarze pedagogiki dziecka np. poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów koleżeńskich;
- stwarzanie możliwości wykorzystania wiedzy teoretycznej w działaniach praktycznych np. poprzez realizację projektów edukacyjnych, w tym organizację warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół, z którymi współpracujemy.
Wybrane dotychczasowe działania KOŁA:
2021/2022
- Udział w projekcie edukacyjnym „SUPERbohaterowie łąki” we współpracy z Kołem AGO WSE UAM - realizacja szeregu aktywności z dziećmi z Przedszkola nr 100 "Mali Poznaniacy" takich jak prowadzenie warsztatów dla dzieci w grupach Pszczółek, Biedronek, Świerszczy i Motyli, tworzenie kącików tematycznych oraz pomoc podczas przedszkolnego festynu rodzinnego.
2022/2023
- Prowadzenie warsztatów z okazji Mikołajek dla dzieci z Przedszkola nr 100 "Mali Poznaniacy" – ozdabianie „pierniczków” pachnącymi przyprawami, wykonywanie postaci do szopki z kartonowych rolek i krepy, nauka tanecznych kroków do świątecznej muzyki, malowanie śnieżnych krajobrazów pastą do zębów i robienie sztucznego śniegu oraz "śnieżnych" kul.
- Tworzenie świątecznych kartek i włączenie się w działania na rzecz dzieci z Domu Dziecka.
- Udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej KONFLIKTY SPOŁECZNE W ŚWIECIE DZIECKA – prezentacja wyników badań dotyczących konfliktów w przedszkolach oraz pomoc w organizacji konferencji.
- Prezentacja spektaklu „Sen Basi” podczas I Konferencji Naukowo-Metodycznej „DZIECKO W ZACZAROWANYM KRĘGU KSIĄŻKI. CZYTAJMY DZIECIOM!” i organizacja warsztatów oraz pomoc w całym przedsięwzięciu.
2023/2024
- Rozpoczęcie projektu “Nauczycielska Herbatka, czyli cykl spotkań z praktyką”, obejmującego kilka seminariów metodycznych dedykowanych przyszłym nauczycielom i nauczycielkom oraz organizacja pierwszego seminarium metodycznego pt. „Pierwsze kroki w zawodzie nauczyciela”.
- Organizacja warsztatów „Mali Znawcy Uniwersytetu” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 z Gniezna i Szkoły Podstawowej im. św. Filipa Neri z Lubonia – zaprezentowanie różnych aspektów życia akademickiego poprzez grę terenową oraz udział w różnych wyzwaniach.
- Udział w projekcie naukowym “Studencki Projekt Polsko-Ukraiński RAZEM” – stworzenie książki „Ania i Mania” oraz kart narracyjno-obrazkowych do teatrzyku Kamishibai, a następnie testowanie narzędzi w szkołach i przedszkolach.
- Udział w Międzynarodowej Konferencji “RAZEM Ku Przyszłości” – prezentacja efektów działań projektowych.
2024/2025
- Współorganizacja II Konferencji Naukowo-Metodycznej „Dziecko w Zaczarowanym Kręgu Książki. Czytajmy Dzieciom!” – przygotowanie spektaklu „Zaczarowana Biblioteka” oraz warsztatów „Kamishibai - sztuka opowiadania obrazem” i „Książkowi bohaterowie w formie origami”.
Cele na rok akademicki 2024/2025
- Kontynuacja projektu “Nauczycielska Herbatka, czyli cykl spotkań z praktyką”.
- Realizacja autorskiego projektu „TWORZYMY mini innowacje pedagogiczne”.
- Organizacja i prowadzenie warsztatów podczas Międzynarodowych Targów Książki.
- Ogólny rozwój koła, poszerzanie umiejętności, znajomości w grupie i tworzenie nowych inspirujących „rzeczy” J
Większość naszych działań z ostatnich lat jest dokumentowana na Facebooku. Zobacz: https://www.facebook.com/knepiw?fref=ts
Chcesz do nas dołączyć?
Wyślij e-mail do opiekunki lub prezeski Koła, albo wiadomość za pośrednictwem Facebooka. W odpowiedzi podamy termin i miejsce najbliższego spotkania. Odbywają się one najczęściej raz w miesiącu w godzinach odpowiadających większości.
Czekamy na Ciebie!