Koło Naukowe Penitencjarystyki „Ex Lege”

Ex LegeSiedziba Koła: Zakład Pentencjarystyki
Opiekunowie naukowi: dr Magdalena Sadowska, dr Paulina Perska-Gradowska, mgr Agnieszka Nymś-Górna
Prezeska: Karolina Jurga
Kontakt: exlege.uam@gmail.com
FB koła: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057164961973

Główne cele działalności:
Zasadniczym obszarem zainteresowań Koła Naukowego Penitencjarystyki ,,Ex Lege” WSE UAM są wszelkiego rodzaju zagadnienia penitencjarne, zjawiska dewiacyjne w zakładach poprawczych, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz sposoby oddziaływania wobec nieletnich i na osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Członkowie ,,Ex Lege”  zajmują się w teorii oraz praktyce zagadnieniami penitencjarnymi oraz postpenitencjarnymi.

Celem działań Koła Naukowego jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej, a także psychologii penitencjarnej. Poprzez czynny udział w kole, chcemy aby nas studenci rozbudzali swoje zainteresowania naukowe, pogłębiali wrażliwość na osoby potrzebujące pomocy i wsparcia, a także poszerzali swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w organizowanych przez koło aktywnościach. Naszym zamiarem jest także umożliwienie studentom czynnego udziału w konferencjach dotyczących tematyki penitencjarnej oraz resocjalizacyjnej, prowadzenia badań naukowych oraz publikowania swoich artykułów.

W ramach działalności organizujemy liczne ogólnopolskie wyjazdy do zakładów poprawczych i zakładów karnych. Naszym zamiarem jest także uczestnictwo w posiedzeniach Sądu Penitencjarnego. Podjęliśmy współpracę z jednostkami penitencjarnymi oraz innymi kołami powiązanymi z tematyką penitencjarną na terenie Polski. Umożliwi nam to realizację swoich projektów oraz oddziaływań resocjalizacyjnych.

Dotychczasowe wybrane działania:

• Rozpoczęcie cyklu warsztatów w ramach Programu dla Ojców dla osadzonych z Zakładu Karnego w Rawiczu, warsztaty dotyczą m. in budowania zasobów osobistych, arteterapii oraz komunikacji z dzieckiem
  • Nawiązanie współpracy z Fundacją Pomost, wspierającą osoby opuszczające jednostki penitencjarne
  • Zorganizowanie spotkania z Funkcjonariuszami Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Rawiczu
  • Rozpoczęcie badań nad opinią publiczną dotyczącą postrzegania byłych więźniów i byłych wychowanków zakładów poprawczych
  • Nawiązanie współpracy z Kołem Naukowym Pedagogiki Resocjalizacyjnej „Dwa Światy” działającym na Uniwersytecie Opolskim,
  • Przeprowadzenie warsztatu dotyczącego tworzenia i realizacji programów penitencjarnych w zakładach karnych, warsztatu dotyczącego samoobrony oraz komunikacji z więźniami,
  • Nawiązanie współpracy z jednym z ośrodków kuratorskich w Poznaniu oraz wybranymi zakładami poprawczymi, zakładami karnymi i aresztami śledczymi w Polsce,
  • Kartka dla więźnia/recydywisty (wykonanie kartki świątecznej dla osób skazanych na karę pozbawienia wolności),
  • Wspólny posiłek z osadzonymi (organizacja spotkania wigilijnego w jednym z zakładów karnych wraz ze wspólnym ubieraniem choinki i śpiewaniem kolęd),
  • Zorganizowanie zbiórki odzieży dla osadzonych z wybranych zakładów karnych,
  • Udział w Festiwalu Kultury Studentów „Kulminacje” oraz w „Nocy Naukowców”,
  • Organizacja Dni Penitencjarystki na WSE,
  • Włączenie członków Koła w organizację Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Diagnoza w służbie wymiaru sprawiedliwości”.