Koło Naukowe o Profilu Artystycznym i Arteterapeutycznym

Prezes Koła: Sylwia Ceranka
Kontakt: sylwia_ceranka@o2.pl

Zakres zainteresowań:
Sztuka w terapii i edukacji.
Studia teoretyczne i badania empiryczne nad:

• kształtowaniem się funkcji reprezentacji u dziecka,
  • metaforycznym charakterem artystycznej komunikacji oraz
  • rolą działań artystycznych dziecka w procesach formowania się jego tożsamości i pojęciowej reprezentacji świata.

Trzy zasadnicze formy działalności Koła to:

• seminaria lekturowe,
  • udział w plenerach artystycznych i spotkania szkoleniowe z nauczycielami i terapeutami stosującymi działania artystyczne w edukacji i w terapii,
  • tworzenie własnych projektów działań arteterapeutycznych i ich realizacja w wybranych placówkach szkolnych i opiekuńczych.
  • dział w konferencjach naukowych

Dotychczasowy dorobek:

1. Udział członków Koła wraz ze studentami ASP w plenerze artystycznym prowadzonym przez prof. dr hab. M. Berdyszaka - Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
  2. Współpraca z Pracownią Ceramiki i RzeĽby w C.K. Zamek prowadzoną przez mgr M. Jędrzejczak - Tomczak. Warsztaty artystyczne, temat: "Glina jako medium artystycznej kreacji."
  3. Udział członków Koła w plenerze artystycznym w Kołobrzegu prowadzonym przez dr J. Stępaka, kierownika Pracowni Form Przestrzennych UAM
  4. Przeprowadzenie cyklu terapeutycznych zabaw z dziećmi pt. "Człowiek z workiem pełnym skarbów" z wykorzystaniem wybranych fragmentów literackich, muzycznych oraz działań plastycznych i elementów Metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne; pod kierunkiem dr M.P. Stasiakiewicz we współpracy z mgr B. Janas - Ośrodek Dzienny dla Dzieci z MPD - "Bartek"
    Realizacja półrocznego cyklu zajęć dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" Metodą Ruchu Rozwijającego W.Sherborne pod kierunkiem dr Szkoła Podstawową nr 83 "Łejery" M.P. Stasiakiewicz we współpracy z mgr A. Zawadzką.
    Realizacja półrocznego cyklu zajęć Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne dla klasy terapeutycznej w Szkole Podstawowej Nr 84; pod kierunkiem dr. M.P. Stasiakiewicz, we współpracy z mgr I. Bajbak
  5. Udział w XXXIV Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych Olsztyn 6-7 maja 2005 i zajęcie II oraz III miejsca w konkursie, w Sekcji Nauk Pedagogicznych II miejsce w konkursie zajęła Joanna Kowalik, która przedstawiła studium przypadku: "Wpływ uszkodzenia CUN na rysunek dziecka w normie intelektualnej". III miejsce w konkursie zajęły Chyrek Aneta i Czernia Agnieszka opracowaniem zatytułowanym: "Cele stosowania działań artystycznych w edukacji specjalnej w opiniach nauczycieli i rodziców", w którym przedstawiły wyniki przeprowadzonych przez siebie empirycznych badań. Laureatki były studentkami V roku Pedagogiki Specjalnej.

W roku akademickim 2020-21: działalność zawieszona