Studenckie Koło Naukowe Historii Kultury i Edukacji

Siedziba Koła: Zakład Historii Wychowania
Opiekun naukowy: prof. UAM dr hab. Krzysztof Ratajczak, dr Michał Nowicki
Prezes: Agata Cieślik
Kontakt: tel. 61 829 21 56 mnowicki@amu.edu.pl
Facebook: https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Naukowe-Historii-Kultury-i-Edukacji-UAM-411336955603703
Strona:
Spotkania w semestrze letnim 2024: wtorki, godz. 18:30, s. 404, bud. D (Szamarzewskiego)

Działamy na Wydziale Studiów Edukacyjnych już ponad 25 lat!

Działalność Koła ma na celu wzbogacenie wiedzy historyczno-pedagogicznej, która nakierowana jest na nabywanie nowych kompetencji, które przekładają się na każdą dziedzinę naszego życia.

Nasze cele:

  • Prowadzenie działalności naukowo badawczej - cotygodniowe wygłaszanie referatów samodzielnie przygotowanych przez członków naszego Koła.
  • Wygłaszanie referatów na Konferencji Organizacji Studenckich organizowanej na Wydziale Studiów Edukacyjnych przez członków naszego Koła.
  • Organizowanie Konferencji Naukowej z cyklu "Edukacja wczoraj, dziś i jutro".
  • Prowadzenie seminariów i warsztatów dla członków naszego Koła i innych chętnych studentów.

Nasze działania:

  1. Wygłaszanie referatów na spotkaniach Koła m.in.:
    - „Cele wychowania w staropolskich szkołach średnich; cz. 1: Akademia Lubrańskiego”
    - „Media w edukacji. Czy jesteśmy świadkami rewolucji?”
    - „Do czego można wykorzystać statystykę w badaniach historyczno-pedagogicznych?”
    -  „Edukacja, klasa i kultura w epoce Wiktoriańskiej”
    - „Narodziny podstaw pedagogiki nowożytnej”
    - „Mindfulness”
  2. Zaprosiliśmy na spotkanie koła prof. UAM dr hab. Michała Klichowskiego, który przedstawił nam temat “Problem edukacyjnej sytuacji człowieka w perspektywie transhumanizmu”.
  3. Organizacja Konferencji Naukowej z okazji 25-lecia funkcjonowania Studenckiego Koła Nuakowego Historii Kultury i Edukacji, pt. "Rodzina a społeczeństwo, społeczeństwo a rodzina".
  4. Organizacja IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Edukacja wczoraj, dziś i jutro, pt. „Rodzina a społeczeństwo – ewolucja rodziny. Od starożytności do współczesności”.
  5. Organizacja VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Edukacja wczoraj, dziś i jutro, pt. „Uczeń - kim był, kim jest, kim być może”.
  6. Organizacja VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Edukacja wczoraj, dziś i jutro, pt. „Nauczyciel - kim był, kim jest, kim być może”.
  7. Studenci zrzeszeni w Kole aktywnie uczestniczyli też na zewnątrz, organizując grę terenową dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 1 na Strzeszynie Greckim w Poznaniu.
  8. Opiekunowie Koła zorganizowali warsztaty źródłoznawcze w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu w celu wspólnej analizy zeszytów szkolnych ucznia Kolegium Jezuickiego w Poznaniu z lat 1720–1722
  9. Współorganizacja gry terenowej w ramach warsztatów "Trening zdobywców światła" dla uczniów Szkoły Podstawowej w Grupie.